Twitter Facebook More

Ortak Kullanım Hareketi Nedir?

,


Rachel Botsman, Roo Rogers ile birlikte 2010 yılında bir kitap yazdı; What's Mine is Yours. Yani Benim olan Senindir. Bu kitap giderek büyüyen paylaşım ekonomisinin nedenlerini, sonuçlarını ve dinamiklerini örneklerle anlatmaktadır. Dünyada yükselen bir değer olarak paylaşım, her geçen gün farklı alanlara girerek, kapitalist ekonomiden pay kapmaktadır. Paylaşım ekonomisi, mal ve hizmet kiralanması ve değiş tokuşuna dayanır. Araba paylaşımı, kitap, film kiralama, seyahatte oda kiralama, hizmet değiş tokuşu, alternatif para birimleri gibi alanları vardır. 

Paylaşım ekonomisi sadece mala ve hizmete ulaşmayı sağlamaz, aynı zamanda insanlararası hatta kimi zaman kültürlerarası diyaloğu arttırarak geçici veya kalıcı ilişkiler kurulmasına destek verir. Hem bireyden hem topluluktan destek alarak ikisinin arasında sağlıklı bir alışveriş olmasına yardımcı olur. İnsanlar arasında, topluluk aracılığıyla dürüstlüğü arttıran sistemlere sahiptir. İnsanların ufak bile olsa her tür becerisi değer kazanır. Çöpe atılabilecek çok sayıda eşya yeni sahipler bulur. Kiralama ve takas sayesinde insanlar tasarruf yapar, hatta kendilerininki kiralatarak para bile kazanabilirler. Doğaya saygılıdır. Dünyamızın daha yaşanır bir yer olması için paylaşmayı öğrenmek zorundayız. Yaşam tarzımızı değiştirip varolanı paylaşmaya başlarsak, dünyadaki diğer canlılara da az zarar vermeye başlarız.

İnternet sayesinde takası daha kullanışlı hale getiren bu sistemlere Collaborative Consumption Networks denmektedir. Ben, 2011 yılında bitirdiğim yüksek lisans tezimde bu sistemleri inceleyerek onlara Türkçe bir isim verdim: Ortak Kullanım Ağları. Tezim bittikten sonra bu fikrin daha fazla duyulmasını arzu ettiğimden bu blogu açtım. Ortak Kullanım Hareketi, paylaşım ekonomisi hareketidir. Ülkemizde henüz bu yönde girişimciler çok az ve kavram pek bilinmese de artık bilginin ve girişimin kültürel bir sınır yok. Ve her an burada da yayıldığını görebiliriz. Ben Ortak Kullanımı burada anlatarak tanıtmaya çalışıyorum ve istiyorum ki bu sistemlerden ilham alın ve kendi girişiminizi başlatın. Geleceğimizi kurtarmak için zor da olsa değişmeye bir yerden başlamak zorundayız. Ve paylaşmak aslında bu değişimin en güzel yolu. Hep aramızda anmıyor muyuz, insanların daha beraber, daha paylaşımcı, birbirine daha güvenen zamanlarını...Eğer nerede o günler diyor ve bu eksikliği hissediyorsanız Ortak Kullanım Hareketi  içimizdeki bu duyguları tekrar ortaya çıkarmak üzere geliyor. Bizim ise tek yapmamız gereken, biraz açık olmak ve güven duymak...

Bu blogu ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım beğenirsiniz. 

Aslı Tosuner
asli.tosuner@gmail.com

2 yorum:

 1. Yeni kurulan Kişisel Gelişim Enstitümüz Terapia'da böyle takaslar yapalım, paylaşarak çoğalalım fikri vardı. Sayende sistemli bir şekilde hayata geçiyor olduğunu görmek güzel. Tabii ki, yer almak isteriz. Terapia'da çocuklara ve yetişkinlere yönelik hizmetler var. Alternatif terapiler, yoga, sanat, eğitimler... geniş bir yelpaze. Bazı hizmetlerimizi takasa koyabiliriz.
  Bu güzel işe öncülük ettiğin için teşekkürler.
  Renk ve sevgiyle...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Yasemin, böyle bir enstitünüz varsa uygulama için çok uygun bir ortamınız var demektir. Yani deneysel çalışmalar yapabilirsiniz. Terapia'ya dahil insanlar arasında böyle sistemler kurabilirsiniz. Türkiye'de bu konuyu giderek daha fazla duyacağımızı inanıyorum. Siz de öncülük edebilirsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil