Twitter Facebook More

10 Ocak 2015 Cumartesi

Düşünülecek Şey: Türkiye'de Yemek Paylaşımı Ekonomisi ve Ötesi

,
Favoreat'in kurucularından Verda De Eskinazis'in QuiShare dergisindeki yazısının çevirisidir:
Yemek sosyaldir. Dijital dünyada, bu sosyallik birçok insan için yemek hazırlamayı, paylaşılan sofraları ve hatta onları tüketmeyi kapsayan “yemek anları” olarak çevrimiçine ve sosyal medyaya getirilmiştir.

YENİ AKIM

Bu yeni akım dünyayı yemek paylaşımı ve gıdaya odaklanmış, çevrimiçi yeni bir paylaşım şekline açtı. Varolan modeller, restoranlardan çevrimiçi yemek siparişinden, evde pişirilmek üzere önceden paketlenmiş hazır yemek kutularına uzanan daha geleneksel satın alma şekillerini kapsıyor. Şimdi, start-up girişimleri, insanların yemekle olan sosyal ve paylaşımcı karakteristiklerini, insanların lezzetli yemeklere ulaşabilmesinin yeni yollarını yaratmak için kullanmaktadır.

YEMEK YEMENİN YENİ YOLLARINI BULMAK

Feastly ve Eatwith insanların yemeklerini gelecekteki arkadaşlarıyla paylaşmalarına izin veriyor, Mealsharing ve Cookapp insanların dairelerinde akşam yemeği için insanlar ağırlayarak ilişkiler yaratmasını sağlıyor, Culinary Club insanların artan yemeğini çevrimiçi ortamda satmalarını sağlıyor ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Culinary Club’a benzer şekilde ama artan yemekle sınırlı olmadan, Favoreat, taze, ev yapımı yemekler arayan insanlarla birlikte pişirmeyi sevenleri birbirine bağlıyor. Favoreat aşçıları yemeklerini paylaşarak ek gelir kazanıyorlar ve yemekleri yiyenler de sadece onlar için yapılmış taze, ev yemeklerine ulaşmış oluyorlar.

NEDEN YEMEK PAYLAŞIMI?

Neden bu kadar çok start-up paylaşım ekonomisine odaklanmış durumda? Birbiriyle işbirliği yaparak, sadece satın alma ve satmanın çok ötesinde yararlar deneyimliyorlar. Bu kadar çok kaynağın elimizin ucunda olduğu bir dünyada, kaynaklarımızı yararlı kullanma ve aynı zamanda ihtiyaçlarımızın da karşılanması konusunda daha bilinçli olmak istiyoruz. Bu yeni paylaşım şekliyle, etrafımızda zaten varolan kaynakları kullanabililiyoruz ve istediğimizi kolay yolda elde ediyoruz ve hatta servisleri ihtiyaçlarımıza uyacak şekilde şekillendirebiliyoruz.

Mekan veya yiyecek olsun, kaynaklarınızı paylaşarak, güvenilir kaynaklardan gelen deneyimler ürünlere manevi bir değer eklenmiş oluyor: “iyi hissetme faktörü”. Uber ve Lyft ile sürüşümüzü paylaşma şeklimiz veya Airbnb aracılığıyla evlerimizi nasıl açtığımızdan sonra şimdi hiç düşünmediğimiz şekilnde insanlarla yemek paylaşmaya başlıyoruz. Şefin masasında bir sandalye kapmak olsun veya yetenekli insanların bizim için ev yapımı yemekler pişirmesi olsun, insanlar yerel bölgelerinde lezzetli gıdanın yeni yollarını keşfetmeyi istiyor. Bir toplum olarak birbirine daha bağlı hale geldikçe daha da yaygın hale geleceğine inanıyorum.

TÜRKİYE NEDEN YEMEK PAYLAŞIMI İÇİN HARİKA BİR YER?

Yemek Türk kültüründe büyük bir rol oynuyor. Birlikte kahvaltı ederiz, aileler akşam yemeğinde sofranın etrafında bir araya gelirler ve her yemek kendi başına bir ziyafettir. Türkiye’de çok sayıda yetenekli şef var, özellikle bir köyü besleyecek miktarda lezzetli yemekler hazırlayan ev kadınları olarak! Kulaktan kulağa yayılarak arkadaşlara ve aileye yemek satma veya tercih edilen diğer bireylerden satın alma anlamında yemek paylaşımı açısından Favoreat, Türkiye’nin bir ev sofrasına yol açan ilk bu tür platformudur. Bu aynı zamanda birbirine yabancı olaran insanlar aracılığıyla, özellikle çevrimiçi şekilde yemeğe bağlanmanın hala yabancı bir konsept olduğunun göstergesidir. Favoreat’i büyütmeye çalışırken, yaşadığımız en büyük zorluklar, ev yapımı yemekler için bir çevrimiçi market konseptini tanıtmak ve ev yemeği paylaşımını daha yaygın bir davranışa dönüştürmek oluyor.


Çevrimiçi dünya paylaşım ekonomisini kabul ederken, yemek paylaşımı, akımın nasıl geliştiğine heyecan verici bir örnektir. İnsanın en değerli eğlencesi aracılığıyla bireyleri güçlendirme ve topluluk yaratmanın daha iyi ne yolu olabilir ki? Ortak kullanım öncüleri sayesinde günlük yaşamımızı yaşamamızın yeni bir yolunu gördük, şimdi yemeğin dünya çapında bu denkleme ne eklediğini görme zamanıdır. 

0 yorum to “Düşünülecek Şey: Türkiye'de Yemek Paylaşımı Ekonomisi ve Ötesi”

Yorum Gönder