Twitter Facebook More

23 Temmuz 2014 Çarşamba

Kendi “Beceri Paylaşımı” Platformunuzu Nasıl Kurarsınız?

,

“Eğitim birinin size yapmanızı söylediği şeydir, Öğrenim kendiniz için yaptığınızdır.” 2011 yılında kurulan Skillshare platformunun felsefesi “yaparak öğrenme” üzerinedir. Ezbere ve sınırlı eğitim modellerine mahkum bir şekilde hayatımızı sürüyoruz. Ne yazık ki çok sayıda insan, ancak bu merkezi, tepeden inme sistemden biraz özgürleşince, gerçekte ne istediğini, neye becerisi olduğunu öğrenebiliyor.

Skillshare ise adından da anlaşılacağı üzere internet destekli bir beceri paylaşım platformudur. Bu platform, üstte belirttiğim üzere yaparak daha iyi öğrenildiği, herkesin öğretmen olabileceği, öğrenmenin her yerde gerçekleşebileceği ve eğitimi değiştirebileceğimiz fikri üzerine kuruludur. Bir beceri paylaşımı platformu değişik şekillerde gerçekleşebilir. Tamamen çevrimiçi, fiziksel bir mekanda, kişiye ödemeli, aylık abonelik şeklinde veya ücretsiz olabilir. Bu tamamen kurulan platformun amacına ve tercihine kalmış bir şey. Temelde amaçlanan, geleneksel eğitim sisteminin dışında kişiden kişiye gerçekleşebilen bir öğrenim alanı yaratmak. Verilen dersler, çok teorik konular da olabilir veya daha fiziksel beceri gerektiren şeyler de olabilir.

Bir beceri paylaşımı platformu ise kurulabilir. İlla varolanları kullanmak veya ülkemize gelsin diye beklemek yerine kendiniz oluşturabilirsiniz. Üstelik böyle bir fikri hayata geçirmek, topluluk oluşturma, komşuluk ilişkilerini geliştirme gibi birçok faydalı sonuç da getirebilir. Meg Watcher, Shareable’daki yazısında neden beceri paylaşımına ihtiyacımız var sorusuna ekonomik durgunluk, eğitimin pahalılığı, enformasyonun ücretsiz olması gerekliliği gibi yanıtlar vermiş.

İnternet bir sürü “nasıl yapılır” videosuna yer verse de, bir insanla karşılıklı iletişim kurarak öğrenmek farklı ve daha zengin bir deneyim. 2009’da bir adım atarak kendi beceri paylaşımını yaratmış olan Meg Watcher, bunu nasıl yaptıklarını 4 aşamada açıklıyor:

Birinci adım: Fiziksel bir paylaşım olacaksa, alan bulmak şart. Okullar, sanat stüdyoları, spor salonu vs. gibi böyle bir etkinliğin gerçekleşebileceği büyüklükte ve ücretsiz kullanılabilecek bir mekan bulmak gerekiyor. Sanırım şehirde işin en zor kısmı bu. Dernek veya kültür merkezi gibi yerlerle takas usülü anlaşma yapılabilir. Mekanın bulunacağı yer hedeflenen kitleye göre seçilse iyi olur. Elbette bir mahalleye katkısı olsun isteniyorsa, o mahalle sınırları içinde kurulacaktır. Önemli bir detay da, eğer aynı anda ayrı sınıflar gerçekleşecekse, odalar olması veya sonradan odacıklara bölünmesi gerekebilir.

İkinci adım: Sınıf fikirleri ve öğretmen önerileri geliştirmek. Baştan, insanların ilgisini çekebilecek birkaç konu ve iyi öğretmenler olması, insanların dahil olmasını kolaylaştırabilir. Belki kuracağınız beceri paylaşımı tek bir tema üzerine olabilir. Meg Watcher kendi sınıflarından örnek vermiş: “Yeniden malzeme kullanımıyla plastik torba yerine sürdürülebilir alternatifler yaratmak”, “Kendi tereyağınızı ve ricottanızı yapın!” gibi.

Üçüncü adım: Para toplamak, temel ihtiyaçları ve oluşumunu karşılamak için. Fon için destek istenebilir veya kitle fonlama yöntemine başvurulabilir. Eğer projeyi gerçekleştirmeye hazır çekirdek grubunuz varsa, kendi imkanlarınızı da birleştirebilirsiniz.

Dördüncü adım: İnsanların katılması için havalı bir film çekmek ve onu sosyal medyada yaymak herhalde reklam için iyi bir fikir olabilir.
Gördüğünüz gibi bir beceri paylaşımı platformu kurmak imkansız değil, biraz zaman, biraz heyecan, merak ve cesaret istiyor. Bu tarz oluşumlar, karşılılıklığa dayanan topluluklar yaratmak ve sürdürmek için iyi bir yol ve bu dönemde şehirde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey aynı zamanda. Mahalle forumları neler yapabilir, mahalle sakinlerini pasiflikten çıkarmak için sorusuna da güzel bir yanıt olur bence. 

Kaynak: http://www.shareable.net/blog/how-to-start-your-own-skillshare

0 yorum to “Kendi “Beceri Paylaşımı” Platformunuzu Nasıl Kurarsınız?”

Yorum Gönder