Twitter Facebook More

12 Mayıs 2014 Pazartesi

Komşularla Eşya Paylaşmanın Yeni Bir Yolu

,

Hepimizin evinde, nadiren veya sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılan, diğer zamanlarda dolapların bir köşesinde bekleyen bir sürü eşya var.  Ortak kullanım ağlarından, eşya paylaşım siteleri, internet üzerinden yakın çevremizde yaşayan insanlarla eşya değiş tokuşuna imkan veriyor.  Aynı zamanda mahallelerde eşya kütüphanesi olarak mekansal eşya takası merkezleri de oluyor.

İsviçre’te PumpiPumpe projesi ise eşya paylaşımında daha farklı ve yaratıcı bir yöntem geliştirmiş. Her ne kadar internet kullanımı yaygın da olsa, hala kullanıcı olmayan ve bu tür uygulamalara erişemeyen çok sayıda insan var. PumpiPumpe, çevrimdışı olarak komşularla eşya takası için etiketler yarattı. Ufak etiketlerde, çok çeşitli tüketim eşyası yer alıyor. Binada yaşayan her kişi, posta kutusuna, komşuların kendisinden ödünç alabileceği eşyaların etiketlerini yapıştırıyor. Böylece hem komşular arasında etkileşim ve güven beslenmiş olunuyor hem de en yakın mesafeden ihtiyaç duydukları eşyalara ulaşmış oluyorlar.

Eşya takas etiketleri İsviçre’de yaşayanlar için ücretsiz, başka bir ülkeden talep edenler için kargo parası değerine sağlanabiliniyor.

Kaynak: http://www.notechmagazine.com/2014/05/sharing-stuff-without-apps.html

0 yorum to “Komşularla Eşya Paylaşmanın Yeni Bir Yolu”

Yorum Gönder