Twitter Facebook More

4 Mayıs 2014 Pazar

İngiltere'nin İlk "Hissettiğin Kadar Öde" Kafesi Artan Yiyecekleri Kullanıyor

,


Son kullanma tarihi geçmiş birçok yiyeceğin kısa bir süre için yenebilir durumda olmayı sürdürdüğünü biliyoruz. Ancak birçoğu süresi geçtiği atılıyor ve israf ediliyor. İngiltere Leeds’de yaşayan Adam Smith bu duruma çözüm olarak “Hissettiğin Kadar Öde” kafeyi açtı. Bu kafenin iki özelliği var; süresi geçmiş yiyeceklerden lezzetli ve sağlıklı yiyecekler yapılıyor, aynı zamanda yemeklere istenildiği kadar ücret ödeniyor.


Adam Smith ve arkadaşları, çeşitli gıda kuruluşlarından topladıkları yiyeceklerle çoğunlukla vejetaryan yemekler hazırlıyorlar. Aynı dayanışma mutfakları gibi müşteriler içlerinden geldiği şekilde ödemeyi yapıyorlar. "Hissettiğin Kadar Öde" kafe The Real Junk Food Project ekibi tarafından hayata geçirildi. Indiegogo'daki kampanya sayfalarındaki bilgilere göre 1269.346 kg yiyeceği bu şekilde kurtardılar ve 249.5 saat servis yaptıkları süreçte 421 kişiye hizmet ettiler ve 464 yemek yaptılar.Kampanyaları, kafenin bulunduğu mekanın parasını ödeyebilmek için açılmış. Böyle bir proje ile gıdanın ve yemek pişirmenin daha sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak istiyorlar. 
Türkiye'de israf edilen yiyeceklerle ilgili son günlerde bir kampanyaya denk geldim. Change,org'daki Migros'un atılan yiyecekleri, hayvanlar için kullanmasını talep eden kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:
http://inhabitat.com/uks-first-pay-as-you-feel-cafe-serves-delicious-expired-food/
https://www.indiegogo.com/projects/the-real-junk-food-project-pay-as-you-feel-cafe-armley


0 yorum to “İngiltere'nin İlk "Hissettiğin Kadar Öde" Kafesi Artan Yiyecekleri Kullanıyor”

Yorum Gönder