Twitter Facebook More

28 Aralık 2013 Cumartesi

Kalan Yiyecekleri Komşuyla Paylaşma Uygulaması: LeftoverSwap

,
Paylaşım ekonomisinde paylaşılamayacak şey yok gibi görünüyor. İmkansız görünen fikirler ortaya çıkıyor ve insanlar tarafından benimseniyor. Bunlardan biri olan LeftoverSwap, yiyecek paylaşımının sınırlarını zorlayan yeni bir uygulama olarak Ağustos’ta açılmış.


Serbest finans yazarı Dan Newman ve yazılımcı Bryan Summersett tarafından geliştirilen LeftoverSwap, artık yiyeceklerimizi komşularımızla paylaşmamızı sağlayan mobil bir uygulamadır. Dan Newman artık yiyecekleri paylaşma fikrinin ortaya çıkışının, 3 yıl önce Seattle’da oda arkadaşını ziyareti sırasında gerçekleştiğini, çok fazla pizza istediklerini ve birçoğunun çöpe gideceğini düşünürken bu fikri bulduklarını belirtiyor. Tabi artık yiyecek derken kastedilen bozulmuş, kötü durumdaki yiyecekler değil. LeftoverSwap sayfasında, “kendiniz yemeyeceğiniz yiyeceği vermeyin” uyarısında bulunuyor. Burada amaç tamamen, yenebilir durumda ama fazla geldiği için atılacak yiyeceklerin, o anda ihtiyaç duyan kişilere ulaşmasıdır. Mobil uygulama, paylaşan kişinin yiyeceğinin fotoğrafını çekip haritada yerini işaretlemesi ve aynı şekilde ihtiyaç duyan kişinin harita üzerinden uygun bulduğu yiyeceği seçerek o kişiyle anlaşmasıyla çalışıyor.

Dünyada çok fazla gıda israfı bulunmakta ve bu israfın büyük çoğunluğu ABD, Avrupa gibi zengin ülkelerde gerçekleşiyor. İhtiyaçlarının üzerinde gıda üretimi yapan bu ülkelerde, marketleri gereksiz yere dolduran onca gıda çöpe atılırken, dünyanın büyük kısmı açlıkla savaşıyor. LeftoverSwap gibi bir uygulama ise, dünyanın diğer taraflarını doyuramasa da kendi ülkesinde gıdaya ulaşmakta zorluk çeken, maddi olanağı olmayan birçok kişinin, gıdadan mahrum kalmaması için bir imkan oluşturmaktadır.
LeftoverSwap, varolan ekonomik sistemi reddeden, artık yiyecekleri yiyen, gıda üretiminin yol açtığı ekolojik sorunları karşı duran “Freegan”ları çağrıştırıyor. Belki de bu uygulama, Freegan felsefesinin yayılmasına da yardımcı olabilir. “Artık yiyecek” denilince, LeftoverSwap, ağırlıklı olarak tabağımızda(veya tencerede) kalanları kastetmiş ama düşününce başka birçok yiyeceği çeşitli nedenlerle iyi oldukları halde çöpe atabiliyoruz. Tatile çıkılacağı zaman evde kalan ve çürüyen yiyecekler, açılıp bir kere kullandıktan sonra kalan kavanozlar veya birkaç gün daha dursa bozulacak ama bir türlü yenmeyen sebze-meyve fazlalıkları da çöpe gitmek yerine, kullanabilecek kişilere ulaştırılabilir. Bunun için ihtiyaç sahibi olmak da şart değil aslında, yakın komşumuzla açık ve güvene dayalı bir diyalog geliştirmek, bu tür paylaşımları kolaylaştıracaktır; nitekim LeftoverSwap da, tanıtımında topluluk oluşturma vurgusunu sık sık yapmış. 

0 yorum to “Kalan Yiyecekleri Komşuyla Paylaşma Uygulaması: LeftoverSwap”

Yorum Gönder