Twitter Facebook More

22 Eylül 2013 Pazar

Araba Paylaşımı Türkiye'de Gelişiyor

,

Türkiye’de paylaşım ekonomisinin en hızlı geliştiği alan, araba paylaşımı gibi görünüyor. Çünkü yakın zamanda yeni girişimler yapıldı ve yeni araba paylaşım ağları açıldı. Bunlardan biri olan Mobicar, Zipcar modelini uyguluyor, yani kullandığın kadar öde prensibiyle çalışıyor. Şehrin çeşitli yerlerinde bulunan Mobicar araçları, ihtiyaç duyulduğunda kullanılabiliniyor.

Araba paylaşımında esas gelişen alan, ortak araba kullanımı oldu. Özellikle trafik ve uzun mesafelerin bunalttığı şehirlerde, aynı yöne giden insanların tek tek ayrı arabalarla yola çıkması yerine, tek bir araba içinde gitmesi pratik bir çözüm oluyor. Birlikte Git, "üniversitelilere özel" sloganıyla, aynı yöne giden kişilerin yolculuğunu kolaylaştırmak üzere bu sistemle kurulmuş. Sharemyfare de bu tür ortak araba sitelerinden biri.  Sayfalarında bu işe “dijital otostop” dendiğini yazmışlar ki bu terim benim de hoşuma gitti. Üstelik dijital otostop,  çevrimdışı haline göre daha güvenli.  Sharemyride, isminden de anlaşıldığı üzere, küresel çalışmayı amaçladığından İngilizce bir isimle yola çıkmış, sayfaları da yarı İngilizce yarı Türkçe olmakta. Mobil uygulama da geliştirmişler. Aslında uluslararası bir dijital otostop imkanı gerçekten ilginç olabilir. Örneğin Türkiye’den haftaya gideceğim herhangi bir ülkedeki gezim için buradan bir yolculuk paylaşımı ayarlayabilirim. Böylece tam anlamıyla sosyal bir yolculuk deneyimi yaşanmış olunur. Couchsurfing’in arabalı versiyonu gibi.Bir diğer ortak araba sayfası Yol Yola da aynı şekilde ama sadece Türkiye sınırları içinde çalışmakta. Yol Yola, ekstradan “Ekopuan” diye bir sistem geliştirmiş, her yolculukta sürücü ve yolcular ekopuan kazanıyor. Ekopuanlar, yolculuğun uzunluğu, arabaların motor güçleri, kullandıkları yakıt türlerine göre hesaplanıyormuş. Sürücüleri teşvik etmek için, sürücülerin kazandığı puanı daha fazla belirlemişler çünkü bu tür sistemlerde sürücü kitlesinin oluşması daha zor oluyor. Bu puanlar, daha sonra Yol Yola’nın anlaşmalı olduğu kurumlarda indirim kazanmalarına yarıyor.

En son karşılaştığım EkoYol, Yol Paylaşım Grubu’na ise Facebook’ta denk geldim. Facebook grubu olarak aynı amaçla, yani ortak araba kullanımını sağlamak için çalışıyor. Gruba yazdıkları metne göre, bu paylaşımı daha pratik bir hale getirecek bir uygulama üzerinde de çalışmaktalarmış.

Tavsiyem, bu sayfalarda ilk etapta ihtiyacınızın karşılığını bulamasanız bile, üye olup ihtiyacınızı belirtmeniz. Çünkü sistemin işler hale gelmesi için içeride yeterli insan birikmesi gerekiyor, yani kritik kitlenin oluşması gerekiyor. Üye olup bunu belirtmek bize hiçbir şey kaybettirmez. Zaman içinde daha fazla insan geldiğinde, eşleşmeler artacaktır. Daha önce belirttiğim gibi sürücü ihtiyacı hep daha fazla oluyor, sistemde sürücü birikmesi gerçekten önemli. Aracınız varsa, hem eğlenceli bir yol deneyimi hem de masraflarınızı azaltmak için yararlanabilirsiniz.

Ekstra belirtmek istediğim şey, bu araba paylaşım sistemlerinin, bu yolculukları kadınlar için daha güvenli hale getirmeleri için daha fazla çaba sarfetmeleri , uygulama geliştirmeleri ve mutlaka tavsiye ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir metin hazırlamalarıdır.

Yazıyı kapatırken, Sharemyfare’in sayfasında gördüğüm “Araç paylaşımın 7 kuralı” yazısından özetlediğim bir tür “araç paylaşım ahlakı” kurallarını paylaşmak istiyorum:

  • Sadece ve sadece gerçekten planlamış olduğu bir seyahati paylaşabilir.
  • Alkollü veya uyuştucu etkisinde araba kullanılamaz.
  • Verdiği bilgilerle ve koşullarla ilgili dürüst olmalıdır. Mesela sigara içme durumu, araçta evcil hayvan olup olmayacağı, yolda planladığı durakları vs doğru olarak belirtmek zorundadır.
  • Planda değişiklik yapıldıysa iki taraf da birbirini haberdar etmelidir.
  • Ehliyetsiz veya eksik evrakla araba kullanılmaz.
  • Güvenilikle ilgili kaygılar önceden paylaşılmalıdır.
  • Başkalarının hayatı veya sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Dolayısıyla yolcuların araç içindeki davranışları veya sürücünün davranışları da bu yönde olmalıdır.
  • Masraflar paylaşılır, Cezalar paylaşılmaz.
  • Geç kalınmamalıdır.0 yorum to “Araba Paylaşımı Türkiye'de Gelişiyor”

Yorum Gönder