Twitter Facebook More

8 Mayıs 2013 Çarşamba

Benim Evim Senin Evindir

,

1953 yılında, genç bir lise öğretmeni David Ostroff, New York’taki apartmanında evlerini değiş tokuş etmek isteyen meslek arkadaşlarının listesini yapıyordu. O dönem eğitimciler arasında yayılan bu fikri Ostroff 1961 yılında geliştirmeye karar verdi ve daha büyük bir ölçeğe yayılan Vacation Exchange Club’ı açtı. Ondan habersiz benzer bir düşünceyi İngiltere’de orduda başlatan Jan Ryder ile Ostroff’un yolları kesişti ve dünyanın en eski ev değiş tokuş organizasyonlarından HomeLink International’ı açtılar. O gün bugündür sayısı giderek artan ev değiş tokuşu girişimleri, dünyanın her yerine yayıldı. Zamanında daktiloyla yapılıp postaya verilen yazışmalar, günümüzde yeni iletişim teknolojileri ile iyice pratik hale gelerek ev paylaşımını daha da kolaylaştırmış durumdadır.

İllüstrasyon: Michael Austin

Ev değiş tokuşunun mantığı çok basit. Ülkenizin dahil olduğu bir ev değiş tokuşu sitesine üye oluyorsunuz. Kendi evinize dair bilgileri siteye giriyorsunuz. Özellikle fotoğrafları, konumu ve hakkında iyi bir açıklama vermek gerekiyor. Siz seçeceğiniz ev ile ilgili ne öğrenmek isterdiniz? Başkaları da sizin evinizle ilgili bunları bilmek istiyor. Daha sonra ev aramaya başlıyorsunuz. Beğendiğiniz evin sahibi ile yazışıyorsunuz. Diğer ortak kullanım ağlarından farklı olarak burada sistem doğrudan ve karşılıklı olmak zorunda. Yani iki kişinin birbirinin evi konusunda eşzamanlı olarak aynı kararı vermesi gerekiyor. Eğer bu anlaşma sağlanırsa(iki taraf da birbirinin evini beğenirse) değiş tokuş gerçekleşiyor. İnsanların oturdukları evi takas etmeleri için, takas tarihinin de diğer kişiyle aynı zamana getirilmesi lazım. Ancak yazlık gibi 2. evlerin tarihi konusunda esnek olunabiliyor. Eğer izlediyseniz Cameron Diaz ve Kate Winslet’ın oynadığı meşhur Hollywood filmi Tatil(Holiday) tam da bu konuyu anlatıyordu. Tabi filmdeki gibi büyük aşklar doğar mı hayatınızda bilemem? Ama değişik bir tatil deneyimi yaşatacağı kesin. Çünkü dünyanın her yerinden, çok çeşitli ev seçme imkanınız var.

Şu anda dünyadaki yaklaşık 70 ev değiş tokuş sistemleri içinde en popüler olanı 154 ülkeden 45 bin üyesiyle Home Exchange (Türkiye’de Ev Degiş Tokuşu olarak geçiyor). Giderek popülerleşen bir diğer site Love Home Swap benzer şekilde 100’ü aşkın ülkede onbinlerce ev içeriyor.

Eğer ev değiş tokuşu için kesin karara vardıysanız, gelecek aile için verilen bazı tavsiyeler var:
  • Boş çekmece ve şifonyer hazırlamak.
  • Evin mutfak veya diğer odalarında yeni gelecek kişiler için alan açmak.
  • Bitmiş yiyecek-içecekler için yenilerini koymak(bazen bunun yerine para bırakanlar da oluyormuş).
  • Temizlik için yeni sünger gibi temiz araçlar koymak.
  • Ev yapımı bir armağan bırakmak güzel bir jest olur.
  • Teşekkür mesajı bırakmak.


Ev değiş tokuşu yapmanın çeşitli avantajları var. Genelde tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden birini para tasarrufu oluşturuyor. Çünkü bir otel veya tatil köyüne para ödemek yerine, sadece yol parası vererek ücretsiz konaklamış oluyorsunuz. (Değiş tokuş siteleri yıllık abonelik ücreti alabiliyor)İkinci güzel yanı, gidilen yeri oranın yerlisi gibi yaşayıp keşfetmek. Hele ki gideceğiniz evin sahibinden yerel bilgiler de aldıysanız, kimseyle konuşmadan gidip dönülen kitle tatili yerine, uzak bir ülkede yeni komşularınız bile olabilir. Dünyanın her yerinden sınırsız seçme şansı olması ayrı bir avantaj.  Bazı kişiler otomobilleri de değiştirebiliyor, böylece otomatikman gittiğiniz yerde ulaşım aracınız da oluyor.

Çocuklarınız varsa ve çocuklu bir ailenin evine gittiyseniz, orada hazır oyuncaklar olabilir. Ev değiştirirken kabul edildiği takdirde evcil hayvanlar bırakılabiliniyor ve evin yeni sakinleri onlara bakıyor. Yaşamayı hayal edemeyeceğiniz evlerde kalmayı deneyimleyebilirsiniz.

En güzel yanlarından biri karşılıklı güven duygusunun gelişmesidir.  Siz birinin evinde kalırken, oraya zarar vermeyeceğinizi biliyorsunuz. O zaman başkaları da illa kötü olmak zorunda değil. Peki siz evi pis mi bırakırdınız ayrılmadan önce? O zaman başkaları da öyle yapabilir. Araştırdığım kadarıyla bu konuda kayıtlara geçmiş önemli bir suç haberi bulamadım. Güvenlik için internetteki her sitede yapıldığı gibi, kişilerin profili, geçmiş referansları ve iletişim kurma şekilleri önem kazanıyor. Evi bırakırken de değerli eşyaları gizlemek veya yanına almak en iyi çözüm sanırım. Sonuçta hergün evinize hırsız girebileceği riskini bilerek tüm gün(tatile giderken daha uzun süre) evinizi bırakıyorsunuz. Ev değiş tokuşunda belki bu kadar bile risk olmayabilir. Hatta tam tersi güzellikler de yaşanabilir. Güvene kurulu sistemlerin güzel yanı, kişilerin birbirini üzmemek ve mahçup olmamak için daha fazla çaba sarfetmeye yönelmesidir. Hatta evden ayrılmadan birbirine armağanlar, ufak jestler de bırakabilirler. Uzun süreli arkadaşlıklar da kurulabilir. Aracılar ortadan kalkıp, ilişkiler kişiden kişiye kurulunca, insanlar güveni sağlamaya çalışmakta daha istekli oluyorlar. Evinizde kalmaya gelen birisi artık bir “yabancı” değil, arkadaşınız oluyor.

      Ev değiş tokuşunu araştırırken hem turizm odaklı düşünüyordum ve bulduğum yazılar da öyleydi. Ancak farklı bir kullanım şekline dair de karşıma bir haber çıktı. Ne yazık ki Irak Savaşı'nda zorunlu göçte insanlar evlerini hayatta kalabilmek için değiş tokuş etmiş. 2006 yılındaki bir habere göre, Irak’ta mezhep savaşından korunmak isteyen aileler, başka şehirlerden güvendikleri kişilerle evlerini çatışmalar yatışana kadar takas ediyorlarmış. Sünni mahallelerdeki Şii ailelerle, Şii mahallelerdeki Sünni aileler bu değişimi yapmışlar. Dolayısıyla paylaşıma dayalı bu tarz sistemlerin, sadece keyif için değil, (ekonomik krizde olduğu gibi) savaş ortamında dayanışma ve hayatta kalabilme için kullanılabileceğini de görmüş oluyoruz.

Kaynaklar:

Daha ileri okumalar için bakınız Ayşe Arman’ın HomeExchange’in kurucusu ile söyleşisi: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20729400.asp

0 yorum to “Benim Evim Senin Evindir”

Yorum Gönder