Twitter Facebook More

7 Mayıs 2012 Pazartesi

Eşyaların Döngüsü: Freecycle Network

,

“Hiçbir şey atık değildir, sadece yanlış yerde bulunan yararlı bir eşyadır”

Nesnelerin Hikayesini Okumak adlı yazımda belirttiğim gibi işimize yarayan veya yaramayan çok sayıda eşyayı toplayıp biriktiriyoruz. Bazı eşyalar, kullanmadığımız halde yıllarca evimizde duruyor. Eşyaları biriktirken psikolojik olarak da herşeyi biriktirmeye başlıyoruz. Yani maddi biriktirme, manevi biriktirmeye de yol açıyor. Eşyaları bırakmadığıımız gibi duyguları da bırakmıyoruz. Ama bırakmamıza yardımcı olacak çok çeşitli yöntemler var aslında. Bunlardan biri ve en popüleri Freecycle Network sitesidir.

Freecycle, internet üzerinden çalışan değiş tokuş sitelerinin en eskilerindendir. Bu nedenle en popüler ve kalabalık değiş tokuş sitesi olmaya devam ediyor. Freecycle 2003 yılının Mayıs ayında Tucson, Arizona’da kuruldu. Kuruluşu, kurucu Deron Bell’in eşya değiş tokuşu için Yahoo’da bir e-posta listesi oluşturmasıyla gerçekleşmiştir. Bell, RISE isimli kar amacı gütmeyen geri dönüşüm servisleri sağlayan bir organizasyonda çalışırken, geri dönüşüm servisi sırasında, iyi durumda eşyaların atıldığını görerek, etrafta onları alabilecek insanlar aramaya başlamışlardır. Bunun sonucu olarak ilk Freecycle e-posta grubu oluşmuştur. Kurulduktan sonra üyeleri 3 hafta içinde 80 kişiden 800 kişiye yükselmiştir.Freecycle misyonlarını şu şekilde açıklamaktadır: Misyonumuz, üyelerimizin daha büyük bir topluluğun gücünden yararlanmalarını sağlarken  israfı azaltan, değerli kaynakları koruyan ve atık alanlarımızdaki yükü azaltan dünya çapında bir armağan (gifting) hareketi inşa etmektir.” Parasız eşya takasına imkan tanıyan yapısıyla Freecycle Network, ortak kullanım ağları türlerinden yeniden dağıtım pazarlarına bir örnektir. Aynı zamanda 124 ülkede toplam 8 milyon 502 bin 338 üyeye sahip olarak uluslararası bir sitedir. Bu sayı, insanların ne kadar çok atacak eşyaları olduğunun bir kanıtıdır. Tabi ki sadece atmak değil, uygun fiyata çalışır durumda eşyaları almak için de kullanılıyor. Freecyle’da “atmak”, “vermek” eylemine dönüşüyor. Çünkü kullanılmayan eşyalar artık çöp değil başka insanların işine yarayan eşyalara dönüşüyorlar.

Freecycle'a üye olunduktan sonra, yerel grup seçilmektedir. Türkiye’de aktif sekiz Freecycle grubu vardır; İstanbul, Ankara, Tepebaşı Eskişehir, İzmir, Diyarbakır, Çanakkale, Sinop, Bolu, Kartepe. İstanbul grubu 4699 üyeye sahip olduğundan en kalabalık Türkiye grubudur. Gruplar Yahoo servisine bağlıdır. Üye olunan grubun anasayfasına yollana arz ve talep mesajları e-posta yoluyla kişiye ulaşmaktadır. Herhangi bir malın alımı veya verilmesi kişilerarasında halledilmektedir, herhangi bir aracı yoktur. Hala Yahoo grupları üzerinden takasların sürdürülebilmesi, işlevselliği biraz azaltmaktadır.

Freecycle'ın sponsorları 125 yıllık bir Hukuk bürosu olan King & Spalding  ve mobil altyapı desteği veren Nokia'dır. Fortune yazarı Marc Gunther 2007 yılında Freecycle Network’ü şaşırtıcı bir internet fenomeni olarak tanımlamış ve en etkili çevre grubu haline geldiğini belirtmiştir. Çünkü eşya takası ile 500 ton eşyanın atık olup çöp alanlarına gitmesini önlemektedirler.

Freecycle kurucusu Deron Beal “eğer temeli dürüstlük üzerine inşa edilmiş organizasyonlar yaratırsanız, insanların içindeki iyiliği çıkarırsınız” diyerek bu tür sistemlerin insanları dürüst olmaya iten yapısını özetlemiştir. Değiş tokuş için yüz yüze gelmek güveni arttırdığı gibi para olmadan eşyaları vermek, armağan ekonomisindeki minnet borcunu da ortaya çıkarır ve insanları dürüst olmaya zorlar. 


1 yorum:

  1. benzer bir girişim şimdi türkiyeden çıktı. www.bizimmahalle.net dayanışma mantığı ile çalışıyor.

    YanıtlaSil