Twitter Facebook More

19 Nisan 2012 Perşembe

Yaşam Döngüsü Üzerine Kısa Söz...

,

The Boundaries of Life and Death from Saskia Kretzschmann on Vimeo.


“Yaşamı ölümden ayıran sınırlar en fazla gölgeli var belirsizdir. Kim hangisinin nerede bittiğini ve diğerinin nerede başladığını söyleyebilir?” – Edgar Allan Poe

Tüketmek diyoruz ama aslında yaşamda hiçbir şey tükenmiyor, farklı şeylere dönüşüyor. Dönüşümü binlerce yıl sürse de gerçekleşiyor. Tüketmekle esas kastedilen maddelerin dönüşüm hızıyla, bizim onları kullanma hızımızın uyuşmamasıdır. Dönüşmesi binlerce yıl süren bir maddeyi saniyede milyonlarca insan kullanıp, atarsa bu birikim günümüzde olduğu gibi dağ gibi yığılır ve tehdit edici hale gelir. Tüketmekle bir diğer kastedilen de maddelerin yeniden kullanılmadan, onlardan vazgeçilmesidir. Henüz sağlamken vazgeçmek, bozulduysa tamir etmeden vazgeçmek, yine milyonlarca insan yaptığında zarar verici bir birikime yol açar.

Yaşamın dengesi hepimizin içsel olarak bildiği gibi dönüşümle ayakta durur. İlla maddelerin birbirine dönüşmesi gerekmez. Kullanılan eşyaların da insanlar arasında gezmesi de bir döngüdür, dönüşümdür. Bizim vazgeçtiğimize değer verecek birileri mutlaka vardır. Bu nedenle ortak kullanımı yaşam tarzımız haline getirmek için uğraşmalıyız. Alışkanlıkların değişmesi zordur, bu nedenle herşeyi bir anda değiştirmek yerine, üzerinde düşünmeli, neden-sonuç ilişkilerini anlamalı, duygularımız gözlemlemeli, bize en rahat gelecek eylemi hesaplamalıyız. Eylemimiz yakınımızda, değişmeye daha yatkın bir kişiyi içerse güzel olur. Sözle anlatmak nadiren işe yarar, önemli olan o kişinin de deneyimin bir parçası olmasıdır. Böylece hem kendi hissedecek, hissettiğinde üzerinde düşünecek, hem de biri onu değiştiriyor gibi gelmeyecektir. Pazarlamaya bakın, size ne zaman doğrudan anlattı ne demek istediğini. Hem kendinize sembolik olun, hem başkalarına. Değiştirmek istediğiniz şey için sembolik ama işe yarar bir eylem seçin, sonra o eyleme başkalarını katın….doğrusal dönüşüm olmaz.

0 yorum to “Yaşam Döngüsü Üzerine Kısa Söz...”

Yorum Gönder