Twitter Facebook More

16 Nisan 2012 Pazartesi

Paylaşımcı Tatil ve Kişiden Kişiye Seyahat Rehberi

,
Dünya Sevgisi
Yaz yaklaşıyor, bütün sene uğruna çalıştığımız tatillerin vakti gelmeye başladı. Kimi insan sakin, sessiz bir geziyle rahatlar, kimisi hareketli ve yenilik dolu olanıyla. Kişiden kişiye(P2P) seyahat ile ikisi de yapılabilir, yeter ki ne istediğinize karar verin.

Öncelikle kişiden kişiye derken neyin kastedildiğini açıklayayım. Bir aracı olmadan(örneğin seyahat için tur şirketi) direkt hizmeti kişiden almak ve deneyimi gerçekleştirirken de kişiyle muhattap olmak “kişiden kişiye” anlamına gelmektedir. Bir servis veya hizmet alımında aracı olduğunda daima fiyat artar, samimiyet ve diyalog azalır, insanlararası iletişim şansı daha düşük olur. Sanırım en iyi örneklerle anlatmak…

Couchsurfing, en bilinen ve popüler kişiden kişiye seyahat ağıdır.Dünyanın herhangi bir yerine seyahat ettiğinizde, birinin evine kalabilirsiniz veya gittiğiniz şehri tanımak için yerel birinden destek isteyebilirsiniz, ya da sadece sohbete ihtiyacınız vardır kahve içmek için arkadaş bulursunuz. Couchsurfing’de 2003 yılından beri tüm bu hizmetler, insanlar arasında gerçekleştiriliyor. Tek yapmanız gereken bir profil açmak, ne tür bir ağırlama sağlayabileceğinizi (evinizde kalabilir mi, sadece şehir rehberliği mi) belirtmek. Grup sayfalarında aktif olup, kendinizi daha iyi tanıtabiliyorsunuz. Güvenilir gelmiyor mu? Bu tarz sosyal ağlarda suç oranı gerçekten düşük çünkü kitlenin kendi kendisi denetlemesini sağlayan bir sisteme sahip. Herşeyden önce üyelerin adresleri, adres doğrulama sistemiyle doğrulanıyor ve profillerinde belirtiliyor. Aynı zamanda bir doğrulama daha var vouching olarak adlandırılan, bir üyenin güvenilirliği belirtmek için diğer üyeler onu doğruluyor ve yine profillerde gözüküyor. Tüm bunların dışında, oylama ve yorum yapma sistemleri var. Yani birisi yanlış bir hareket yaptığında, topluluk içinde paylaşıma devam etmesi pek olası değil. Bu tür denetleme sistemleri kolektif ağların güven verici temel özelliğidir. Uzun lafı kısası Couchsurfing ile nereye giderseniz gidin, para vermeden evine misafir olacak veya sadece sohbet edecek birisini bulabilirsiniz, değişik arkadaşlar ve deneyimler edinmek de ekstra katkısıdır.

Kişiden kişiye konaklama son yıllara popülerliğini arttırdı. Siz bile eviniz müsaitse yapabilirsiniz. Bir odasını veya tüm evi kiralayabilirsiniz. Sadece kira da değil değiş tokuş yapmak da mümkün. Buna ev takası deniliyor. Türkiye’de de işleyen iki büyük site var. Bunlardan biri Servas Türkiye’dir. Kendileri özellikle “ücretsiz konaklama sağlayan” bir kuruluş değil sivil toplum örgütü olduklarını belirtiyor ve üye adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yaparak onları titizlikle seçiyor. Kültürlerarası barış ve sevginin yayılmasına hizmet ettiklerini belirtiyorlar. Böylece Servas’ın basit bir tatil için ev değiştirme hizmeti olmadığını, yerel kültürü tanıma ve kültürlerarası iletişimi geliştirme amaçlı felsefeye sahip bir örgüt olduğunu söyleyebiliriz. Diğer site Evdeğiştokuşu; fotoğraflı ve bilgileri yüklü ev kayıtlarının bulunduğu bir ev takası sitesidir. Bir ben ev beğendiniz, o evin sahibi ile yazışıyorsunuz siteden, anlaşırsanız birbirinizin evinde kalıyorsunuz. Cameron Diaz’lı film de yapılmıştı bu konuyla ilgili. Aynen filmde olduğu gibi hayal edemeyeceğiniz evler bulmanız olasıdır. Sitelerinde 14 yıldır hiçbir kötü niyet, hırsızlık vakası gelmediğini yazmışlar.Konaklamanın farklı çeşitleri var. Yine dünyanın istediğiniz yerinde, herhangi bir kişiden oda veya ev kiralayabiliyorsunuz. Airbnb, bu alanın en popüleri ve Türkiye’den en çok ev, oda arzı barındıran sitedir. Onun dışında Roomorama da yurtdışında çok kullanılıyor ama Türkiye’de henüz keşfedilmemiş, kullanıcısı daha az.

Seyahat dediğimiz şey tabi ki sadece kalacak yeri bulmaktan ibaret değil. Seyahat ettiğiniz yerde, farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız, bu deneyimleri sizle paylaşmaya hazır insanlar var. Örneğin Roma’yı bisiklet turuyla gezebilirsiniz, Barselona’da bit pazarlarını keşfedebilirsiniz veya Rio de Janeiro’da graffiti turu yapabilirsiniz. Bütün bu hizmetleri kişiler veriyor, parayı da direkt onlara ödüyorsunuz. Arzu ederseniz, siz de yaşadığınız yerle ilgili ilginç bir gezi planı çıkartıp rehber olabilirsiniz. Vayable isimli sıradışı deneyim sitesinde Türkiye’den sadece İstanbul ile ilgili birkaç deneyim girilmiş, henüz keşfedilmemiş ama ileride çok tutulacak bir fikir olarak duruyor.

Gittiğiniz yerde ulaşımınız pratik olsun istiyorsanız Zipcar’dan saatlik araba kiralayabilir, Whipcar’dan orada yaşayan birinin arabasını kiralayabilir, Zimcar, Liftshare tarzı sitelerden, sizinle aynı yöne giden kişilerle yolu paylaşabilir veya daha ekolojik ve sağlıklı bir çözüm olarak Velib, Bixi gibi sitelerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Bu siteler yurtdışında daha çok çalışıyor. Bisiklet kiralamak için Türkiye’de de çeşitli örnekler mevcut.

Gittiğiniz her yerde ortak kullanım felsefesiyle yaşayabilir, alışveriş edebilirsiniz. Çünkü her yerde kitap gezdirme(bookcrossing), kiralama, film kiralama, ikinci el pazarı gibi imkanlar vardır. Gitmeden araştırıp onları bulabilirsiniz.

Yurtdışında deneyebileceğiniz daha da ilginç bir örnek var. Son zamanlarda, yemek paylaşarak sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak artmaya başladı. EatwithMe veya GrubwithUs gibi sitelerde insanlar yemek yemek için sosyal ağ aracılığı ile değişik insanlarla bir araya geliyor. Mesela birbirini hiç tanımayan 5 kişi, yemek yemeye gidebiliyor. Paraların bölüşüldüğü bu sosyalleşme şekline SocialDining deniyor. Yolunuz, bu sosyal ağların geçerli olduğu bir yere düşerse, deneyebilirsiniz.


Paylaşımcı bir tatil için çok sayıda seçenecek var. Gençtur senelerdir, insanların paylaşımcı tatiller yapmasına olanak sağlıyor. Interrail, yeni insanlar ve deneyimler yaşayacağınız çalışma kampları ve Avrupa Gönüllü Hizmeti bunlardan birkaçı. Farklı bir kamp deneyimi için Fethiye’deki Kayaköy Sanat Kampı’nı veya Kaş’taki Kaş Eko-Art Kampı deneyebilirsiniz. Birinde kaldım, birini ziyaret ettim, ikisinin de değişik ve keyifli olduğunu söyleyebilirim, hele ki doğa içinde olup, aktiviteler ve güzel insanlarla dolu olunca…

Son olarak, sanırım en paylaşımcı tatil seçeneklerinden biri olan Buğday Derneği’nin TaTuTa ekolojik çiftliklerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Türkiye’de çok sayıda ekolojik çiftlik var, herhangi birini seçip gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Karşılığında konaklama ve yemek ihtiyacınız çiftlik tarafından karşılanıyor. Veya çalışmadan ödemesini yaparak, konuk olarak da kalabilirsiniz. TaTuTa Türkiye’deki çiftlikleri kapsıyor, yurtdışında da aynı şekilde çalışmak mümkün. Ancak ekolojik çiftlik dosyasını ayrı bir yazıda anlatmayı düşündüm ki bu yazı fazla uzun ve okuması zor hale gelmesin.

Kişiden kişiye seyahat, “alternatif” denemeyecek kadar çok seçenek sağlıyor ve çok sayıda insan tarafından da kullanılıyor. Otel tatillerinden, insanların kendini açmadığı, az diyaloglu turlardan, tatilde hep aynı şeyleri yapmaktan, tatilde fazla tüketmekten ve harcamaktan bıktıysanız, farklı bir deneyimi yaşamak iyi gelebilir. Anılar gerçekten paylaştıkça çoğalıyor…


0 yorum to “Paylaşımcı Tatil ve Kişiden Kişiye Seyahat Rehberi”

Yorum Gönder