Twitter Facebook More

7 Mart 2012 Çarşamba

Ekonomik Kriz Halkın Yaşam Tarzını Değiştiriyor

,


Yunanistan’da kriz devam ederken, yaklaşık 1 yıl önce halk ihtiyaçlarını gidermek için para dışında çözümler aramaya başlamıştı. Ortak kullanım ağları, dünyanın çeşitli yerlerde gelişip büyürken, Yunanistan’daki hareket, diğerlerinden farklı olarak, büyük çaplı bir krizde insanların birbirine kenetlenerek kendileri için çözüm yaratmaları şeklinde gelişti. Yunan halkı pazaryerlerinin yanı sıra değiş tokuş işlemini kolaylaştırmak için internet siteleri de kurdu. Haziran’da Milliyet’te çıkmış haberde yer alan bilgi şöyledi; “Atina, Volos ve Patras gibi büyük kentlerde oluşturulan değiş-tokuş pazarlarında euro kullanılmadan yapılan alışverişlerde, değiş-tokuş yapılmak istenilen eşya ve ürünlerin değerlerinin mal sahipleri arasında eski Yunanca’da “bozuk para-küçük yardım” anlamına gelen “’Ovolos” birimiyle belirlendiği belirtilen haberlerde, buna göre örneğin 50 ovolos değer biçilen eşya, ya da ürünlerin aynı değerdeki başka ürünlerle değiştirildiği belirtildi.”

Yine Milliyet’te karşılaştığım yeni bir habere göre krizle baş etmek için bu yöntemlere yenileri eklendi. Demek ki önceki girişimler başarılı olmuş ki, toplumun farklı kurumlarına da yayılmaya başladı. Çünkü Selanik Üniversitesi Tarım Fakültesi halk bahçeleri uygulaması başlatmış. Buna göre üniversitenin sahip olduğu geniş arazinin 100’er metrekarelik parçalara bölünerek lahana, marul ve brokoli gibi sebzeler yetiştirmeleri için ailelere yıllık 120 Euro bedel karşılığından kiralanması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra kriz nedeniyle seyircisiz oynamaktan sıkılan Selanik Devlet Tiyatrosu yetkilileri çareyi, bilet karşılığı para yerine yiyecek maddeleri istemekte bulup, Mart ve Nisan ayında sahne alacak oyunlara giriş için seyircilerin süt tozu, konserve, pirinç ve makarna paketleri getirmesini yeterli görmüştür.

RT’de Ekim ayında çıkmış başka bir haber de, yine Yunanistan’da insanların para dışında zaman birimini kullanarak alışveriş yaptığını aktarıyor. Bu amaçla gönüllü zaman bankaları kurulmuş. Kriz ortamında, para nedeniyle birbirinden ayrılan insanları takas sistemleri bir araya getirecek gibi gözüküyor. Çünkü bu tür sistemlerin büyük grupları bir araya getirme ve birleştirme özelliği kanıtlanmıştır. Geçim için bu tür yöntemler çoğaldıkça, toplumun her kesimi ve her kurumu yavaş yavaş paylaşım sisteminin içine girmeye başlamış olacak. Ve eğer halk, bu yaşam biçiminin sadece ekonomik değil sosyal ve psikolojik getirilerini hissedebilirse, alışkanlıkları gerçekten değişebilir.

Bu nedenle her krizden yaratıcı, belki eskisinden daha verimli çözümler çıkabileceğini öngörebiliriz. Yunanistan’da son zamanlarda kullanılan popüler sloganının dediği gibi “No-one's alone in the crisis." Yani Krizde Kimse Yalnız Değildir.

2 yorum:

 1. ABD'de ekonomik krizin insanları eşyaları kiralamaya yönelttiğine dair bir yazı birkaç ay önce Newsweek dergisinde yayınlanmıştı:
  http://www.thedailybeast.com/newsweek/2011/11/20/how-to-make-money-when-economy-is-failing.html

  Bookcrossing, Askıda Ekmek/Kahve gibi uygulamaların Türkiye'de pek işe yaramadığını düşünürsek, eşya kiralamak imkansız gibi düşünülebilir elbette.

  YanıtlaSil
 2. Sağol bağlantı için, bu tarz yazıları topluyorum, eminim bu da işime yarayacak.
  Eğer Amerika'da daha fazla yayılırsa, Türkiye'de de yaygınlaşır diye düşünüyorum. Sosyal taklit bakımından:)Yani bu tür uygulamalar yaşam tarzı haline gelmeye başlarsa, o zaman insanların kafasında da normal davranış imajı oluşur.

  YanıtlaSil