Twitter Facebook More

7 Ocak 2012 Cumartesi

Kağıtta Devrim: Artık Ağaçlar Kesilmeyecek

,
Sürekli arkası yazılmış kağıtları biriktirmeye ve yeniden yazıcıda kullanmaya veya dayanamayıp aldığım çeşitli defterlerde kalmış boş sayfaları yırtıp notluk yaratmaya çalışıyorum. En son tez ciltletmek için gittiğim ozalitte şöyle bir durup etrafıma baktım. Milyonlarca kağıt, hergün, her saat sürekli basılıyor, kullanılıyor, atılıyor. Kaç ağacın hayatıdır bu diye, öylece baktım ve bu durum bana sonsuza dek değişemeyecekmiş gibi geldi.

Ama şimdi güzel bir haber duyuyorum. Repap üretilmiş ve şimdiden benimsenmeye başlanmış. Hürriyet’ten Zeynep Bilgehan’ın yazısına göre İtalyan Ogami markası, ağaç kullanmadan ilk kağıdı üretti. Yüzde 80’i kalsiyum karbonattan, gerisi reçineden yapılan kağıdın üretiminde su da kullanılmıyormuş. En büyük su israfının ürünlerin üretimi sırasında yaşandığı düşünülürse, su kullanılmadan üretimin başarılması iyi haber.

Repap, aynı zamanda oldukça iddialı. Sitelerindeki güzel videoda, geleneksel kağıttan daha dayanıklı olduğunu ifade ediyorlar. Pürüzsüz ve yumuşak bir dokusu var. En ilginci ise su geçirmiyor oluşu. En güzeli de basım için daha az mürekkebe ihtiyaç duyması. Kullanıldıktan sonra geri dönüştürülme imkanı ile de oldukça yeşil bir ürün olarak gözüküyor. Hatta bu özellikleri sırayla okurken bir ara hayal görüyorum gibi geldi ama tamamen gerçek. Aşağıda gördüğünüz gibi Repap’in oldukça hoş tasarımları da var. Üzerine özlü sözler, mesajlar koymuşlar defterlerin. Türkiye'de var mı diye kısa bir araştırma yaptım, şimdilik yok gözüküyor.


2 yorum:

 1. Her yenilik bir suphe uyandirir oldu icimde :) Paranoyak degilim ama teget geciyorum galiba :P Su ile islanmiyorsa, ne bazli murekkeple basiliyor arastirmak lazim, icerigine iyice bakmak lazim. Kas yapayim derken goz cikartmasinlar! Misiri yakit yapacagiz degiler, sardilar GDO'yu basimiza en basinda cunku!

  Blogunuzun yeni gorunumu de hayirli ugurlu olsun hepimize, gule gule kullanalim :D Yalniz ben devami yazan yazilara alisamadim gitti. Hizlica asagi kaydirarak okumak, gir cik yazilara gidip gelmekten daha az vakit kaybettirici ve de daha kolay.

  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 2. Evet katılıyorum size, her şeyden şüphe eder olduk. Umarım ki iddia ettikleri gibi gerçekten çevreci bir üründür. Değilse de, bu enformasyon çağında mutlaka ortaya çıkar diye düşünüyorum.

  Sağolun, blogun görünümünü değiştirme kararını çok zor verdim. Haber tarzı daha kısa yazılar girebilmek, daha pratik gözükebilsin diye böyle bir seçim yaptım. Ama aklım başka görünümlerde de kalmadı değil. Siz de haklısınız ne diyeyim:) Belki ileride daha iyisi olur. Fikrinizi paylaşmanıza sevindim.

  YanıtlaSil