Twitter Facebook More

12 Ocak 2012 Perşembe

İkinci El Alışverişin Ustası Kadınlar Çıktı

,


Kadınlar her zaman daha fazla alışverişle anıldı. Kampanyalar kadın odaklı geliştirildi. Bunalıma girdiklerinde kendilerini alışverişe vurdukları iddia edildi. Alışverişin sosyalleşmelerinin önemli parçası olduğu düşünüldü. Kadınlar alışverişe düşkün olsalar bile, tüketime alternatif yolları daha kısa sürede benimseyip, ona göre bir plan çizmede daha ustalar.

Bunu kanıtlayan araştırmalardan biri “Women at NBCU” tarafından gerçekleştirildi. Araştırmaya göre kadınlar bir ürün satın alırken, o ürünün daha sonra ikinci el pazarında ne kadar değer bulabileceğini hesaplayarak hareket ediyorlar. Araştırmanın temel sonuçları şöyle:

  • Kadınların üçte ikisi ikinci el satışından 35$ elde edebilmek için 100$’lık bir ürün almayı hiç ikinci el geliri olmayacak bir ürüne 50$ vermeye tercih ediyor.
  • Yüzden 76’sı, peer-to-peer yani kişiden kişiye satışın gerçekleştiği ikinci el pazarları kullanıyor.
  • Yüzde 60’ı Facebook sayfalarında satış yapmayı seviyor.
  • Yüzde 77’si indirim kazanma karşılığında bir ürün hakkında yorum yapıyor.


Bu sonuçlar hala tüketim ve satın almanın popülerliğini koruduğunu gösterse de, belirgin bir davranış biçimi de ortaya koymaktadır. Artık ikinci el tabu olmaktan çıkıp, yavaş yavaş yaşam tarzımızın içine yerleşmeye başladı. Üstelik "ikinci el pistir anlayışı" da değişebilir, eğer bu araştırmaya katılan kadınlar gibi çoğu insan satacağı eşyalarına özen ve bakım gösterirse. 

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 89’u, önce sahip olup sonra satmayı, kiralamaya tercih ettiğini belirtmiş. Böylece kadınların hala eşyalarına" benim" diyebilmek istediği görülüyor. Dörtte biri ise, gelecek 10 yılda satın almanın tamamen kişiden kişiye yönelik bir eyleme dönüşeceğini düşünüyor. 

Bu araştırma sonuçları aynı zamanda, gelecekte firmaların da ürünlerini ikinci, hatta üçüncü alıcıyı hesaplayarak, ona göre üreteceğini gösterebilir. Çünkü insanlar “ikinci eli nasıl olur” gözüyle satın almaya başlarsa, daha dayanıklı, daha az yıpranan, görüntüsü kolay bozulmayacak ürünlerini tercih edecekler. O zaman belki, korkunç israfa yol açan “kullan-at” devrinin sonunun yaklaştığını da müjdeleyebiliriz.


0 yorum to “İkinci El Alışverişin Ustası Kadınlar Çıktı”

Yorum Gönder