Twitter Facebook More

21 Ocak 2012 Cumartesi

Dünya Takas Gününüz Kutlu Olsun!

,

21 Ocak, yani bugün Dünya Takas Günü(World Swap Day), ikinci kez kutlanıyor. Bugünün yaratıcıları Bostonlu Amy Chase ve Melissa Massello, takas dükkanı Swapaholic’in kurucularıdır. Swapaholic, popüler bir ikinci el dükkanıyken, internette Swap.com olarak sanal takas pazarı ve takas etkinlikleri düzenleyicisi olarak ününü yaydı. Bugün Swap.com dünyanın en büyük online takas merkezi konumunda. Böyle bir gün yaratmalarının amacı, takasın da bir alışveriş türü olduğuna daha fazla dikkat çekmek, yaşam tarzımızın bir parçası olduğunu göstermek. Bugünün kutlandığı yerlerde, kutlama tüm haftasonuna çeşitli etkinliklerle yayılmış durumda.

Takas deyince akla her ne kadar eşya gelse de, yiyecek veya tohum takası gibi çok çeşitli örnekleri mevcut. Ülkemizde Buğday Derneği kıyafet takası şenliği düzenlenmişti. Çeşitli kasabalarda da tohum takas şenlikleri düzenlendi. Yani aslında her çeşit şey takas edilebilir, dolayısıyla böyle bir eyleme aslında herkes katılabilir.

Dünya Takas Günü için kısa sürede etkinlik düzenlemek zor olabilir. Ancak bugünden ilham alınarak çeşitli planlar da oluşturulabilir. İhtiyacınız olmayan eşyaları takas etmek veya vermek üzere ayırabilirsiniz. Bugün vermeseniz bile, bir adım atarak niyetinizi, dünyanın başka yörelerindeki bu günü kutlayan insanların niyetiyle birleştirmiş olursunuz. Ya da yakın bir arkadaşınızla, ne gibi bir takas gerçekleştirebileceğiniz üzerine konuşabilirsiniz. Bu bir müzik cdsi, film veya eşya olabilir. Evde bitmiş bir yiyeceği, komşunuzdan isteyerek, yakınınızdaki insanlarla diyalog kurabilirsiniz.

Hiçbir eşya çıkaramıyorsanız veya buna zamanınız yoksa, manevi şeyleri takas etmek de oldukça iyi ve rahatlatıcı bir fikir. Tanıdığınız veya tanımadığınız biriyle fikir veya tavsiye değiş tokuşu yapabilirsiniz. Çünkü takas, bir iletişim kurma şeklidir. Her neyi değiştirirseniz değiştirin, diyalog kurmanız gerekiyor, bu nedenle diyalogun kendisi de bir takastır aslında.

Kaynak: http://www.shareable.net/blog/january-21-is-world-swap-day

0 yorum to “Dünya Takas Gününüz Kutlu Olsun!”

Yorum Gönder