Twitter Facebook More

13 Ocak 2012 Cuma

Daha Ekolojik bir Blog için...

,
Harvard Üniversitesi'nde fizikçi ve ekolojik aktivist olan Alexander Wissner- Gross blogların havaya ne kadar karbondioksit saldığını hesapladı. Herhangi bir site ziyareti 0.02 gr. karbondioksite yol açıyormuş. Bu sebeple ayda 15 bin tık alan bir blog yılda 3.5 kg karbondioksit salıyor havaya. Tek bir blog olduğu için az görünen bu sayı çok sayıda blog için düşünülürse, sonucun tonlarca olduğu ortaya çıkıyor. Alexander Wissner-Gross, bu hesaplamayı yaparken, bilgisayar, elektrik vb. tüketimlerini dikkate almış.

İngiltere'de Stock Displays, bloglarla ilgili bu sonucu göz önünde bulundurarak "Carbon Neutral Blogs" isminde bir kampanya başlatmış. Bu kampanyada,  bloga veya websitesine "carbon neutral website" yani "karbonsuz websitesi" butonlarından koyup, kampanya hakkında bir yazı yazdıktan sonra kampanyayı gerçekleştirenlere bir e-posta yollamak gerekiyor. Onlar da siteyi inceleyip, site sahibi adına bir ağaç dikiyorlar.

UNFCC(United Nations Framework Convention on Climate Exchange)in araştırmasına göre bir ağaç her yıl atmosferden 10 kg karbonun kaldırmasını sağlıyormuş

Bana oldukça güzel geldi bu kampanya ancak İngiltere dışından başvuru kabul ediliyor mu henüz bilmiyorum. Yine de şansımı deneyeceğim. Sayfalarında ağaçların dikileceği ormanların bilgisi de vermişler. Buna da sevindim çünkü daha önce 5 ağaç dikilmesi için bağışta bulunduğum ismi lazım olmayan bir doğa vakfı, hiçbir bilgilendirme yapmadı, geri de dönmedi. Her sorduğumda yanıtsız kaldım.

Şimdi butonu yerleştirdim, son işlem olarak e-postayı atacağım. Yanıt aldığımda buraya yazıp sizi bilgilendireceğim. Eğer sonuç pozitifse, birçok insan katılmak ister diye düşünüyorum.

0 yorum to “Daha Ekolojik bir Blog için...”

Yorum Gönder