Twitter Facebook More

27 Ocak 2012 Cuma

Bookcrossing: Bırakın Kitaplar Gezsin

,
Karlı soğuk bir havanın en güzel arkadaşı kitap ve kahvedir muhtemelen. İnsanın içinden dışarı çıkmak gelmeyip kedi misali, kalorifer kenarlarına sokuldu mu, zihnini hayallere sürükleyecek hikayeler arar durur. Ne var ki, belirlenmiş bir kitap listesinden, ya da zaten varolan kişisel bir kütüphane içinden kitap seçmenin heyecanı fazla kalmamıştır. Yaşamın heyecanı anlam aramak ve bulmaktır. Anlamlar da en güzel tesadüflerin içinde gizlidir. Tesadüf, monotonluklar içinde bize yaşadığımızı ve birbirimizle bağlantıda olduğumuzu hissettirir. Bu yüzden kitapların insandan insana yolculuk ettiği Bookcrossing, bir diğer deyişle Kitap Gezdirme, yeni hikayeler keşfetmek için çok uygun gözüktü. Kitap Gezdirme, belirli merkezlere bırakılmış çeşitli kitaplardan birini alıp, okuduktan sonra başkasının okuyabilmesi için herhangi bir yere bırakmaktır. Herhangi bir ücret ödenmez, paylaşım esastır.


Kitap Gezdirme sistemini en kapsamlı çalıştıran web sitesi Bookcrossing.com ‘dur. Ron Hornbaker isimli bir Amerikalı 2001 yılında kitap gezdirme uygulamasını bulduktan sonra bu siteyi açtı ve 2003 yılında 113 binin üzerinde kullanıcısı oldu. Siteye üye olduktan sonra eklenecek kitaba gezmesi için bir pasaport oluşturmak gerekiyor ki kaybolmasın. Siteden indirilen etiketler kitaba yapıştırılıyor. Daha sonra kitap istenilen bir yere bırakılıyor. Bu aşamadan sonra iş, onun yeni okuyucusuna kalıyor. Kitabı bulan kişi, içindeki etiket sayesinde siteye girip nerede olduğuna dair bilgileri girebiliyor. Bu sayede kitabınızın dünyada nereleri seyahat ettiğini de görebiliyorsunuz. Bookcrossing sitesinde yaklaşık 8 milyon kitap ve 900 bin kullanıcı var ve kitaplar 132 ülke arasında gezinmekte. Kendilerini tanıtan sayfalarında en çok kitap gezdirici ülkeleri de sıralamışlar:

ABD %29
Almanya %16
İngiltere %13
Hollanda %11
Finlandiya %10
Kanada % 8
Avustralya %5
Fransa %4
Portekiz %3
İspanya %1

Türkiye, okuma oranı düşük bir ülke olduğu için siteye dahil olsa da henüz yeterince aktif gözükmüyor. Ancak Türkiye’de de zaman zaman bu konuda girişmler olmakta. Hare likör, 2009’da Hareketli Kitaplar adında bir kitap gezdirme projesi başlatmıştı. Sitelerinde proje hala devam ediyor gözüküyor ancak etkinlik tarihler oldukça eski. Proje kapsamında kitaplar çeşitli kafelere yerleştirilmiş ve aynı Bookcrossing’teki gibi kayıt amaçlı bir kitap formu kullanılmış. Irmak Okulları, Kitaplar Elden Ele adlı bir kitap gezdirme projesi başlattı. Yakın zamanda bu kitaplardan birini Kozzy Alışveriş Merkezi’nde görerek haberdar olmuştum projeden. Manavgat’ta 2010 yılında başlatılan kitap gezdirme projesi kapsamında 100 kitap halkın ulaşabileceği yerlere bırakılmış, kitaplardan biri Hindistan’a kadar ulaşmış.

Kitap gezdirme, hikayeleri uzaklara taşımak ve ilginç tesadüfler yaratmak için güzel bir uygulama. Kimbilir belki çok içiniz sıkıldığında ya da kafanız bir sürü soruyla dolduğunda tesadüfen karşınıza çıkan bir kitap, size yanıt olmak için oraya gelmiştir. Veya sizin bıraktığınız bir kitap, çok uzakta tanımadığınız birinin gününü neşelendiriyordur. Böyle bir kitap aniden karşımda belirsen, şahsen ben ilgimi çekmese bile merakımdan okurum. Çünkü taşıdığı hikayeyi ve başından geçenleri merak ederim.

0 yorum to “Bookcrossing: Bırakın Kitaplar Gezsin”

Yorum Gönder