Twitter Facebook More

30 Aralık 2011 Cuma

Sürdürülebilir bir Yeni Yıl için...

,

Bir yıl daha acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Yaşadığımız her yılı, doğayla nasıl daha barışık olabileceğimizi, tüketim odaklı yaşantımızla ikisi arasında nasıl bir denge kurabileceğimizi düşünerek geçiriyoruz. Gönlümüzde seçimi kolay ama pratikte bizi zorlayan bu ikilemi aşabilmek için sürekli yeni fikirler, projeler, sistemler ortaya çıkıyor. Bizde uygun gördüğümüzü, belki en kolay geleni seçerek kendimizi değiştirmeye uğraşıyoruz. Çünkü biz değişmedikçe, dünya üzerindeki tehdit azalmayacak, bu tehdit azalmadıkça diğer canlıların yanında biz de ciddi zararlar göreceğiz. Sanki bize bir şey olmaz, biz doğaya ait değiliz gibi bir ruh haliyle yaşıyoruz ama doğa zarar gördü mü bizim zaten şansımız kalmıyor. Güzel olan artık daha çok insanın aklıyla kalbinin yolunun bir olması. Artık yaşam tarzımızın sonuçlarıyla ilgili gerçekleri kabul ediyoruz ve değiştirmeye uğraşıyoruz.

Davranış değiştirmek o kadar kolay değildir. Yapma, etme tarzında basit propagandalar çoğu insana itici gelir ve mesajdan uzaklaştırır. O yüzden ben yukarıda dediğim gibi herkes kendi uyanı seçsin ve ufak adım atabiliyorsa da atsın.

Daha sürdürülebilir olmanın çok çeşitli yolları var. Daha az satın almak bir çözüm olabilir. Bunun yerine birikmiş, artık kullanılmayan ya da az kullanılan eşyalar değiş tokuş edilebilir. Eşya değiş tokuşunda Türkiye’den de çok sayıda insanın üye olduğu ve aktif olarak kullandığı Freecycle sitesi işe yarayabilir. Freecycle kadar aktif olmasa da Freeconomy de Türkiye’den üyelere sahip. Yeni beceriler edinmek ve yeni insanlar tanımanın en güzel yolu Zumbara’da saatlerimizi değişmektir.

Satın alırken de sürdürülebilir olmak mümkün. Yerel ürünleri tercih edip, yerel üreticiyi destekleyebilirsiniz, özellikle seyahatlerde en zevkli ve doğru seçenek olduğunu düşünüyorum. El yapımı, bu toprakların malzemesinin kullanıldığı, el emeği ile üretilmiş ürünler almak beni daha çok mutlu ediyor. Yabancı bir mağazadan satın alırken, aklım sürekli uzak ülkelerde bu ürünler için çalışan, zor koşullara dayanıp hak ettiği parayı alamayan insanlar geliyor. Ama el emeği bir üründe, hak edilen karşılığın yerine ulaştığını biliyorum. Bu tarzda üretim yapan çok yer ve kişi var, son günlerde Nahıl ile karşılaştığım ve beğendiğim için onu öneriyorum. Bulabilirseniz üzerinde FairTrade Foundation(Adil Ticaret Vakfı)etiketi olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ben kabaca bir araştırdım, Ben&Jerry’s bu sertifikaya sahip olduğunu belirtmiş.

Artık güzellik konusunda küresel markalara baskı yapma zamanı geldi. EWG’s Skin Deep Kozmetik Veritabanında her kozmetik markasının ürünlerini aratıp kimyasal seviyelerini görebiliyorsunuz. Kadınların bu yıl bu konuda daha bilinçli olmalarını diliyorum.

Daha ucuz ve samimi bir seyahat için Couchsurfing sitesi sizi bekliyor. Binlerce insan seyahat takası gerçekleştiriyor bu site aracılığıyla; hem gezileri ucuza mal oluyor, hem değişik kültürden insanlar tanıyorlar. Atlagit ile sadece ihtiyacınız olduğunda araba kullanırsınız, Ortakoto’da aynı güzergaha giden insanlarla yolculuk edip tasarruf edebilirsiniz. Tabi ki imkan varsa, bisiklet kullanmayı tercih etmek hem doğa hem sağlık için en güzelidir.

Kendi sebzesini yetiştirebilirsiniz. Tohum bombası atölyelerine katılıp şehri doğayla işgal edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Bez torba kullanımını arttırın, unutmayın davranış değişikliği en çok sosyal taklit yoluyla olur, bez torba kullandığınızı, atıklarınızı geri dönüşüm kutularına attığınızı gören insanlarda bu fikirleri uyandırabilirsiniz. Çeşitli belediyeler e-atık merkezleri kurmaya başladı, ben Kadıköy Belediyesini denedim, kapıma kadar gelip cd-kaset-discman vs. gibi elektronik cihazları aldılar.

Sürdürülebilir olmanın çok çeşitli yolu var, ben aklıma gelenleri, özellikle kendi planladıklarımı yazdım. Büyükşehirde bile yaşıyor olsak, yaşadığımız çevreyi değiştirebiliriz. Yukarıda saydığım şeylerin bir kısmı, insanlarla paylaşım içerisinde yapılan eylemler. Bu da zaten çevrenin değişmesini sağlıyor. Çünkü insan katılımı arttırkça, fikir yayılır, davranış çoğalıyor, başkaları da katılıyor.

Yeni yılınız doğayla daha barışık, insanlarla daha paylaşımcı, yeniliklere açık, güzel değişimlerle dolu olsun. Sürdürülebilir bir 2012 diliyorum herkese…

0 yorum to “Sürdürülebilir bir Yeni Yıl için...”

Yorum Gönder