Twitter Facebook More

10 Aralık 2011 Cumartesi

Parasız Yaşam Kitabı "Meteliksiz" Çıktı!

,

Freeconomy’nin kurucusu Mark Boyle’ın 1 yıl süren parasız yaşam deneyimini anlattığı kitabı, Derin Kitap tarafından Meteliksiz adıyla satışa sunuldu. Meteliksiz kitabında Boyle, parasız yaşama geçişte yaşadıklarını, geçirdiği değişimleri, yaşamından parayı çıkarmanın getirdiklerini anlatıyor.

“Daha önceden şebeke dışında yaşamamıştım; normal bir yaşantım olmuştu. Bu nedenle, ben de herkes gibi bir düğmeye basmamızla birlikte sonu yokmuşçasına akıveren enerjiye alışıktım. Gün ışığının en az olduğu koca bir kış mevsimini sadece güneş enerjisiyle geçirmek ilginç olduğu kadar insanı delirten de bir deneyim oldu benim için.”

Mark Boyle’un örnek deneyimi birçok kişiye ilham kaynağı oldu ve çok sayıda hayranı oluştu. Birçok insan onun başarısı sayesinde paraya yönelik bağımlılığını en aza indirmeye çabalıyor veya tamamen yaşamından çıkarmaya uğraşıyor. Böyle bir yaşam için Boyle, çamaşır yıkamak için önce sabun yapmak veya ocağını kendi eliyle yapmak gibi çok çeşitli temel yaşam standartlarını emek harcayarak oluşturdu. Bunlar her ne kadar zor gözükse de aslında insanın parayla olan bağını azalttığı için hem insanı özgürleştiriyor hem de dünyaya yönelik sorumluluğunu gerçekleştirdiğinin bilinci ile daha huzurlu kılıyor ve diğer insanlarla ilişkilerini daha çok arttırıyor.

Kitapta, yabani yiyecek toplama dersleri, mantardan kağır ve mürekkep yapma sanatı, roket ocak yapımı, doğal yöntemlerle saman nezlesi tedavisi, bedava konaklama seçenekleri, evde elma şarabı veya bira yapma önerileri, bebek bezinden nasıl tasarruf edilebileceği gibi değişik konularda fikirler ve siteler üzerine bilgiler yer almaktadır.

Meteliksiz kitabı, birçok insana marjinal gözüken bir konunun aslında hiç de imkansız olmadığını görmek ve yaşam tarzımızı değiştirmek için anahtarlar sunmakta, bu yönde kitleleri etkilemiş ve ilham vermiş bir adamın hikayesini anlatmaktadır.

Kitap yurdunda: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=589110

1 yorum: