Twitter Facebook More

5 Kasım 2011 Cumartesi

Ortaklaşa Yaşam Tarzları (Collaborative Lifestyles)

,
Ortak kullanım ağlarının bir türü olan ortaklaşa yaşam tarzları, mal dışındaki şeylerin değiş tokuş edilmesini, paylaşılmasını içerir. Günlük yaşantımıza daha dikkatli bakarsak, tüm ilişkilerin ve ihtiyaçların sadece mal üzerinden gitmediğini görebiliriz. İstediğimiz kadar satın aldığımız malların içerisindeki bireysel yaşantımızı sürdürelim, ihtiyaçlarımızın bir kısmı başka insanlarla ilişki içine girmemizi zorunlu kılıyor.

Bunlar genelde hizmet sektörü içerisindeki ihtiyaçlardır. Gerçi ortaklaşa yaşam tarzları içerisinde böyle kısıtlı bir tanımlama yok ama aşağı yukarı aynı anlamı içermektedir. Ortaklaşa yaşam tarzlarında ise, sahip olduğumuz yetenekleri, becerileri, bilgiyi değiş tokuş ediyoruz. Bunu yanı sıra alan, zaman veya farklı alışveriş birimlerinin değiş tokuşu da ortaklaşa yaşam tarzına giriyor. İsminin ortaklaşa yaşam tarzı olmasının sebebi,  becerilerin, alanların veya zamanların paylaşılabilmesi için, ortak kullanım anlayışının bir yaşam tarzı haline gelmesi gerekliliğindendir.

Hizmet sektöründe parayla bunları satın aldığımızda, doğrudan insanlarla ilişki kurmayız, her zaman aracılar olur ve işler resmiyetle halledilir. Ancak bu sistemde bir insanın becerisinden yararlanıyorsak, doğrudan onunla ilişki içerisindeyiz, zorunlu olarak bakış açımızı değiştirmemiz gerekmektedir.

Ortaklaşa yaşama tarzlarında, başka insanların becerilerinden faydalanabiliriz. Bize bilgilerini aktarabilirler veya doğrudan yapamadığımız bir işi yapabilirler. Böyle bir ağa dahil isek, bizim de kendi becerilerimizi, yapabileceklerimizi belirtmemiz gerekir. Genelde arz/talep sayfalarında, ihtiyaç duyulanlar ile, verilebilecekler listelenir. Eşleşmenin doğrudan olmasına gerek yok, beceriler bir havuzda toplanıp herkesin ihtiyacına sunulur.

Alan değiş tokuş etmek, boş bir ofis alanı, park alanı, oda gibi mekanların kiralanması veya paylaşılması şeklinde olur. Özellikle freelance çalışan birçok insanın bir ofis alanında toplanarak çalıştığı ve sosyalleştiği co-working oldukça popülerdir.

Para bugünkü yaşam stilimizi oluşturduğuna göre, para yerine alışveriş için farklı bir birim kullansaydık bütün yaşam tarzımız ve ilişkilerimiz farklılaşırdı. İşte bu sebeple ortaklaşa yaşam tarzları içerisinde farklı birimlerle alışveriş etmek de var. Bunlardan biri zaman bankalarıdır. Dünyanın birçok yerine yayılmış olan veya artmaya devam eden zaman bankası kavramı, insanların para yerine zamanlarının, yani saatlerinin değiş tokuş edilmesine dayanır. Türkiye’nin ilk zaman bankası 2010 yılında kurulan Zumbara’dır. Zamanında dışında Ven gibi çeşitli dijital para birimleri veya CES gibi kredi  kullanan sistemler vardır.

Ortaklaşa bir yaşam tarzında seyahat ederken konaklamaya para ödenmez, Couchsurfing'de birçok insan sizi ağırlamaya hazırdır, hatta yaşadıkları şehri gezdirmeye de. Bahçesi olan ama bilgisi olmayan birisi bahçesiz ama bilgisi olanla buluşarak ortak ürün alabilir. Bu akşam yalnız yemek yemek istemiyorsanız, farklı insanların katıldığı bir akşam yemeği deneyimi imkansız değildir.  Çalışmak için atölyeler, stüdyolar paylaşılabilir, komşularla ihtiyaçlar değiş tokuş edilir.

Bütün bu olanaklar tek başına ele alınabilecek deneyimleri içerir. Hangisi seçilirse seçilsin kesin olan bir şey varsa, o da ortaklaşa bir yaşam tarzı için yüzyüze iletişim kurmanın ve güvenmenin zorunluluğudur. İhtiyaçların giderilmesi bu imkanlar sayesinde her zamankinden daha fazla bilgi, deneyim ve eğlence  içeriyor ama bunun karşılığında bizim de kendimizden vermemiz gerekiyor. Kendimizden vereceklerimiz ise büyük şeyler değil:  Biraz beceri, biraz bilgi, istek, güven duyma, inanç, iletişim için çaba sarfetmek ve tabi ki sevgi…

0 yorum to “Ortaklaşa Yaşam Tarzları (Collaborative Lifestyles)”

Yorum Gönder