Twitter Facebook More

13 Ekim 2011 Perşembe

İyilik yap denize at...Freeconomy

,

İsmi Free ve Economy kelimelerinin birleşiminden oluşan Freeconomy sitesi 2007 yılında, parasız yaşam süren Mark Boyle tarafından kuruldu. 119 ülkeden 14 bin 558 üyesi olan Freeconomy’ye Türkiye’den de üye olmak mümkün ve ülkemizden de çok sayıda üyesi vardır.

Freeconomy, beceri, mal ve alan değiş tokuşuna izin veren bir ortak kullanım ağıdır. Sitenin adresinde freeconomy kelimesi yerine “just for the love of it” yani “sadece sevgisi için” yazar. Çünkü pay-it-forward (ileriye öde) prensibi ile çalışmaktadır. Bu prensibi Türkçe’de iyilik yap denize at şeklinde açıklayabiliriz. Bu prensibe göre, sitede gerçekleşen eylemlerin hiçbiri karşılıklı olmuyor, hepsi iyiliğin ileriye ödenmesi üzerine kurulu. Yani bir kişi, bir eşya istiyorsa, illa o eşyayı aldığı kişiye birşey sunmak zorunda değil. Başkasına verebilir. Alınanlar ve verilenler, bir başka deyişler arz/talepler bir havuzda toplanıyor, böylece karşılıksız hareket ediliyor, kimse birbirine borçlu olmuyor. Böylece ucu açık bir yardımlaşma sistemi oluşuyor.

Beceri değiş tokuşundan kastedilen, insanların bildiklerini birbirine öğretmesi veya yardım etmesi. Alan değiş tokuşu ise, ofis alanı, stüdyo gibi alanların paylaşımını içeriyor. Bir kişiden eşya alacaksak veya onun bilgisinden yararlanacaksak, o kişiyle yüzyüze görüşmemiz lazım. Freeconomy’nin de en önemli amaçlarından biri ; İnsanların yakın çevresi yani komşularıyla bağlantı kurabilmesi ve bilgisayarlarından kalkıp gerçek hayatta birbirleri ile görüşmesi. Bu sebeple bir üyeye mesaj yollama sayısı ayda 3 kere ile sınırlandırılmış.

Freeconomy’de herkesin bir profili vardır ve profillerine neler verebileceği ve nelere ihtiyaç duydukları belirtirler. Ve sayfada kullanıcının bulunduğu yakın çevrenin haritası belirir, bu haritaya göre, çevresinde hangi üyelerle değiş tokuş yapabileceği listelenir. Freeconomy’ye üyelik bedavadır ve sitede para geçmez. Reklam almamaktadırlar ve web sitesinin herhangi bir geliri yoktur. Sadece sevgisi için sloganının sebeplerinden biri de budur.


Diğer amaçları; Paylaşıma dayalı topluluklar kurulması dünya çapında, daha az paraya dayalı yaşam sürülmesi, yerel topluluklarla daha fazla bağlantıda olmak. Freeconomy, kaynaklarımızı paylaşmanın sadece çevre için değil, para tasarrufu ve yakınımızda yaşayan insanlarla dostluklar kurmak için de önemli olduğuna inanıyor.

Mark Boyle, kendi yaşamını tamamen değiştirerek parasız yaşama adapte olurken, kurucu olduğu, üyelerine Freeconomists denilen Freeconomy topluluğu için de aynı hayalleri hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu hedefi de şöyle tanımlıyor:


“Bu sanal topluluğun, İngiltere’de parasız yaşayan kurucusu, altyapı inşa döneminden sonra tamamen yerelleşip parasız topluluk haline gelecek, eğitim ve deneyim bakımından açık ama ekoloji bakımından kapalı bir sistemde yaşayan ilk gerçek hayattaki Freeconomy Topluluğu’nu kurmayı planlamaktadır.” 

Freeconomy, ortak kullanım ağlarından yeniden dağıtım pazarlarına bir örnektir. Ve uluslararası alana yayılmış, giderek büyümekte olan bir değiş tokuş sitesidir. Türkiye'de çok bilinmemekle birlikte, ben kendi yaşadığım bölgede 148 Freeconomist olduğunu görmekteyim. Site, özellikle yakın çevremizdeki kişileri gösterdiğinden faydalı bence, ihtiyacımız olduğunda yardım edecek en yakın mesafedeki insanların listesini veriyor. Komşuluk ilişkileri unutulmaya başlamışken, tekrar hatırlamak ve kendimize daha uygun ilişkiler geliştirmek neden mümkün olmasın? Deneyerek hiçbir şey kaybetmeyiz..Kimbilir belki yanı başımızda ne süprizler vardır?0 yorum to “İyilik yap denize at...Freeconomy”

Yorum Gönder