Twitter Facebook More

18 Ağustos 2011 Perşembe

Yeniden Tanımlanan Paylaşım

,

Bir süredir farklı insanların yaşamlarını izliyorduk. Şimdi ise deneyimleyebiliyoruz. Dünyanın öbür ucunda tanımadığımız bir insanın evine misafir olabilir hatta evleri değiş tokuş edebiliriz. Tüm dünya komşumuz olabilir.

          Tüketim merkezli bireyselci yaşamımız, insanlığın en büyük ideali ve başarısıymış gibi dursa da sosyal ağların 21. Yüzyıldaki yükselişi, aslında insanın varoluşuna dair çok çarpıcı gerçekleri ortaya koymuştur. Sosyal ağların başarısı, insanların gerçek ihtiyaçlarına dair önemli ipuçları vermektedir. Yaşamı para kazanmak ve çalışma saatleri dışında kalan az vakitte kazandığı parayı nereye harcayacağını düşünmekle geçen  insan kitlesinin sosyal ağlarla yüzeye çıkan üç arzusu şunlardı:
İletişim                 Paylaşım                   Topluluk

        Bunlar çalışma zamanının dışındaki vakitlerde sosyal ağlara koşulmasının en kuvvetli motivasyonlarıdır. Öyle ki, bir süre sonra tüketicisine ulaşabilmek için markalar ve şirketler de sosyal ağlara yerleşmeye başladı çünkü insanlar vakitlerinin büyük bölümünü orada geçiriyorlardı. Gerçek hayatta birbirine güvenmeye korkan bir yığın insan, bu ihtiyacı toplulukları üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Böylece insanın en eski davranış biçimleri, yeni teknolojiyle birleşip yeniden canlanmış oldu.

          Paylaşım bir sosyal ağın en önemli itici gücüdür. Milyonlarca insan hergün duygularını, düşüncelerini, haberleri, bağlantıları, resimleri, videoları küresel çapta paylaşmaktadır. Bu kadar kuvvetli bir motivasyon kısa bir süreçte daha da ileri gidip fiziksel paylaşımın gerçekleşmesini sağlayacak potansiyeli yaratmıştır. Ortak kullanım ağları (Collaborative Consumption Networks), topluluğun enformasyon paylaşımının ötesine geçerek, mallarını, yeteneklerini veya kullanılmayan boş alanlarını paylaşmasına imkan tanır.

          Paylaşımın fiziksel aşamaya kadar ilerlemesi insanların birbirine güvenmek istediğinin bir göstergesidir. Tüketime dayalı yaşam tarzı her ne kadar sınırsız seçenek sunuyor gibi dursa da aslında oldukça tekdüze ve sınırlıdır. Parayı verirsiniz, alacağınızı alırsınız ve bir daha o kişiyi görmezsiniz. Ya da başka birisi aracı olur, esas kişiyi görmezsiniz bile. Böylece ilişkiler giderek zayıflamıştır, çünkü alışveriş sürecinde insan ilişkisi en alt düzeye indirilmiştir. Ülkemizde tüm mahallenin tanıdığı, sohbet ettiği, bazen borç yazdırdığı bakkalların, pazaryerlerinin kapanıp, marketlerin ve sonrasında daha yalıtılmış, daha resmi süpermarketlerin açılması, ilişkilerin nasıl adım adım zayıfladığına örnektir.

         Bu sebeple insanlar, ortak kullanım ağlarını sevmeye başladılar. Çünkü orada gerçekleştirdikleri alışveriş, yalnız ve sessiz değil, tam tersine her seferinde yeni bir deneyim ve gelişen sosyal ilişkiler anlamını taşımaktadır. İnsanlar, eşyalarını takas etmek için yüzyüze görüşmek zorundalar, arabalarını veya bisikletlerini kiralayacaklarsa, bunu yüzyüze yapmaları gerekmektedir. Eğer bir becerilerini öğreteceklerse veya yardıma ihtiyaç duyan birisine yardıma gideceklerse, yüzyüze bayağı vakit geçirmeleri ve birbirine güvenmeleri gerekir. Bugüne kadar açılmış ve kullanılan ortak kullanım ağları, insanların iletişim ve paylaşım için güvenmeye hazır olduklarını gösterdi.

         Böylece paylaşım küresel olarak tekrar canlanmaya ve yayılmaya başladı. Bu sefer, sadece bir sosyal ağ sayfasına video veya yazı göndererek değil, canlı ve fiziksel biçimde, insan ilişkilerine yerleşmeye başladı. Öyle ki, insanlar dünyanın öbür ucunda tanımadıkları kişilerle evlerini değiştiriyorlar. Gittikleri ülkede tanımadıklarının kişilerin evine misafir oluyorlar. Pahalı arabalarını kiralamaya veriyorlar. Tanımadıkları çeşitli insanlarla ortak yemeklerde buluşuyorlar, bahçelerini tanımadıkları birine emanet ediyorlar.

         İnsanlar paylaşımanın toplumsal gücünü tekrar hatırlamaya başladılar ve sosyal ağların sunduğu teknoloji ve olanaklarla, geçmişte olduğundan da güçlü bir şekilde ilişkilerini inşa etmeye başladılar. 

0 yorum to “Yeniden Tanımlanan Paylaşım”

Yorum Gönder