Twitter Facebook More

24 Ağustos 2011 Çarşamba

Kazandırma - Unconsumption

,


Tüketim(consumption), bir kazanma edinme eylemidir. Para karşılığın birşeyleri kazanır elde edersiniz. Rob Walker’ın yarattığı Unconsumption kavramı ise, tüketimle kazanılanlara, sonrasında neler olduğu ile ilgilidir. Elde etmek geçici bir haz yaratır. Ancak şu bir gerçek ki, sonrasında birikmiş eşyaları bırakmanın, onlardan vazgeçmenin de getirdiği ayrı bir haz ve rahatlık vardır. Unconsumption, eşyalara kullanıldıktan sonra yeni kullanıcılar bulmakla ilgilidir bu sebeple kazanmanın tersi olarak “kazandırma”diye adlandırılabilir.

Tüketim için eşyaların üretiminde çok sayıda fikir ve enerji kullanılıyor. Kazandırma da aynı şekilde yapılabilir. Bir eşyayı başkalarının kullanımına vermek, geri dönüşümünü sağlamak, farklı bir işlev için dönüştürmek, işlevini yitirene kadar kullanmak kazandırma yollarıdır. Tüketim alışkanlıkları yüzünden hala çalışabilir durumda olan milyonlarca eşya çöplüklerde yatmaktadır. Kazandırma, eşyaya varolduğundan dolayı değer verir ve sürdürülebilmesini sağlar.

Kullan-at kültürü, birşeyin hazzını sadece satın alındığı ana odaklar. Oysa bir eşyanın sürdürülebilirliği, ondan alınabilecek zevki uzatır ve çeşitlendirir. Onu başka bir kullanıcıya teslim etmek, paylaşım ve diyalog getirir. Onu yeni bir işlev için şekillendirmek üretim ve yaratıcılık getirir. İşlevi bitene yani yırtılana, kırılana kadar kullanmak ise bütünleşme ve bağ yaratır. Bunların hepsi, tüketimin anlık hazzından daha uzun süreli ve kalıcıdır. 

Yaratıcı kazandırmalara örnekler:
Sarah Racha'nın yaptığı şarap mantarlarından paspasAtelie V'den iki yaratıcı örnek


Filipinlerden bir lamba örneği. İçine sadece su ve çamaşır suyu konulan plastik şişeler evlerin aydınlanmasını sağlıyor. 

Plastik şişelerden saksılar. Süslenip daha da estetik görünümü olabilir bence.

Kazandırma Manifestosu


Kazandırma, eski cep telefonunun dolapta durmasına izin vermenin suçluluğu yerine, onu değiş tokuş etmenin başarısıdır.


Kazandırma, birşeyi atmak üzereyken ona yeni bir kullanım şekli bulma heyecanıdır.


Kazandırma, yerine yenisi alınmış kullanışlı bir DVD çaları çöpe atmak yerine ona yeni bir ev bulmak için Freecycle veya Craiglist gibi bir servisi kullanmanın memnuniyetidir.


Kazandırma, sahip olunanlardan sadece onları kazanma aşamasında değil sonuna kadar zevk almaktır.

Kazandırma, bir ayakkabı çiftini modası geçti diye bırakmak yerine yırtılana kadar giyme zevkidir.


Kazandırma, odadan ayrılınca ışıkları söndürdüğü için iyi hissetmektir.


Kazandırma, birşeylerin reddi veya kötülenmesi değildir, kurallar yığını değildir.


Kazandırma, bir fikir, davranış biçimleri, tüketimin kendisini yeni bir perspektiften bakarak düşünmektir


Kazandırma bedavadır.

Bir plastik torbanın kendi ağzından yaşam sürecini anlatan kısa video:Kaynaklar

0 yorum to “Kazandırma - Unconsumption”

Yorum Gönder