Twitter Facebook More

20 Ağustos 2011 Cumartesi

Bir Kişi Çok Şeyi Değiştirir

,

Doğayı koruma, dünyayı savunma, yaşam tarzımızı değiştirme gibi tüm çabalar genelde neye yarayacak, kimin haberi olacak gibi cümlelerle boş işmiş, gereksiz zaman kaybıymış gibi tepkiler görüyor. Zaten zor harekete geçen birçok insan belki baştan vazgeçiyor yeterli desteği ve onayı görmediğinden…

İnsanlar genelde yeni davranışları benimseye isteksizdirler. Psikoloji ve pazarlama profesörü olan Robert Cialdini, doğayı koruma için insanların nasıl motive olduğunu inceleyen ilk sosyal psikologlardan biridir. Bu psikolojik engellemenin sebebi olarak sosyal kanıt gereksinimini göstermektedir. İnsanlar, diğerlerinin davranışlarının doğru olduğunu kabul ederek kopyalarlar. 10 kişi birikip yolda aniden havaya bakmaya başlarsanız, muhtemelen arkanızdan gelen insanların hepsi durup bir şey görmeye uğraşacaktır. Bu haliyle sürü psikolojisine benzer. Ama bu davranışa sahip olmamızın sebebi muhtemelen hayatta kalma ve sosyal uyumdur.

Sosyal kanıt olarak bakılırsa, bir grup insanın bir davranışı benimsemesi ve sayının giderek çoğalması, toplumdaki diğer insanlara güven vermeye başlayacaktır. Böylece bir davranış belli sayıda kişi tarafından uygulandığında, kitlenin geri kalanı da istekli olacaktır. İşte tam da bu sebeple bir kişinin bile davranışı değiştirmesi ve bu davranış değişikliğinden sonra yaşadıklarının(hayat standartı, mutluluğu, aldığı tepkiler) görülmesi, çok sayıda insana güven verip, onların harekete geçmesini sağlayabilir. Tüketimi de insanlar bu şekilde benimsediler. Paylaşım ve ortak kullanımın da aynı şekilde yayılmaması için hiçbir neden yoktur.

Üstelik şimdi sosyal ağlar sayesinde, ben tek başıma yapabileceğim bir eylemi, dünyanın öbür ucuna yayabiliyorum. Böylece tek bir kişi, çok uzaktaki başka bir insanı etkileme şansına sahiptir. Davranış kopyalama küresel olarak da yayılabilir. Nitekim bir sürü davranışı bugüne kadar, gelişmiş denen ülkelerden görüp yaşamımıza soktuk. Şimdi bu ülkelerde, sosyal değişim tekrar harekete geçtiğine göre, aynı şekilde küresel olarak yayılması olası gözüküyor. 

Sosyal Yatırım

Almak için öncelikle vermek gerekir. İnsanlar daha fazla para kazanmak için yatırım yaptıklarında, bu yatırım sonuçlarını belki uzun zaman sonra alıyorlar, bazılarından çocukları faydalanıyor.  Sosyal yatırımda da aynı mantık geçerlidir. Bugün yaşamımızda yaptığımız bir değişimin belki hemen sonucunu göremeyeceğiz, ama kenara attığımız bir miktar para gibi düşünürsek, sosyal değişime yatırım yapıyoruz denebilir. Ve sosyal değişime yapılan yatırımın yararlarını ileride alacağız. Veya çocuklarımız alacak. Her bir insanın yaptığı yatırım, birikimi arttırarak, bizim oradan faydalanma şansımızı da yükseltir.  Yatırımda önemli ya da önemsiz, büyük veya küçük diye bir kıstas yoktur. Ufak bir farklılık, ufak bir destek bile, domino taşı gibi yayılarak daha büyük etkiler yaratabilir.

Konuya daha metafiziksel de bakılabilir. Eğer gerçekten ortak bilinç söz konusuysa, veya Carl G. Jung’un dediği gibi kolektif bilinçaltı, telepati varsa, zaten inançlarımız birbirimizle sürekli etkileşim halinde demektir. Böyle bir gerçeklikte, bireysel fikir ve tutum değişiklikleri doğruda zihinimizin bağlı olduğu büyük bir kitleye ulaşmaktadır. Daha çok insanda değişim olursa, insanlığın inançlarındaki değişim kolaylaşabilir.

Bu sebeple bir çoktur aslında. Kendinize ve dünyayla ilgili inançlarınıza bakın. İyi ve faydalı olduklarına inanıyorsanız, sosyal değişim için potansiyeliniz var demektir, bu da sizi tek başına çok önemli hale getirir. Radikal değişimler radikal insanlara göredir diye düşünüyorsanız, o zaman başlangıç olarak en basit ne yapabileceğinize bakın. Sonra çevrenize anlatın, iyi hissettiyseniz, yüzünüzdeki keyfi ve hevesi görsünler. Çünkü heves bulaşıcıdır…

0 yorum to “Bir Kişi Çok Şeyi Değiştirir”

Yorum Gönder